Nowe, letnie kierunki na polskich lotniskach. Sprawdź, gdzie możesz polecieć na wakacje

Nowe, letnie kierunki na polskich lotniskach. Sprawdź, gdzie możesz polecieć na wakacje
fot. Flickr.com

W sumie w tym sezonie letnim pasażerowie krakowskiego lotniska będą mogli skorzystać z oferty ponad 130 połączeń, a do końca roku ich liczba powinna przekroczyć 140.

 

Jak zapewnił prezes lotniska Radosław Włoszek, w wakacje na podróżujących z krakowskiego portu czekają nowe, atrakcyjne kierunki podróży. „Cieszymy się, że zgodnie z oczekiwaniami pasażerów możemy zapewnić podróżującym bezpośrednie połączenia z Krakowa do coraz większej liczby miast w Polsce, Europie i na świecie” - zaznaczył.

 

Bazowy przewoźnik Ryanair zapowiedział uruchomienie w sezonie letnim lotów do: Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik, Zadaru, Charkowa i Odessy.

 

1 maja swoją bazę na krakowskim lotnisku uruchomi Wizz Air. Początkowo będzie tam stacjonował jeden samolot, a kolejne dwie maszyny dołączą w sierpniu i we wrześniu. W sumie przewoźnik ten zaoferuje 18 tras z Krakowa do: Londynu Luton, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katanii, Larnaki, Charkowa, Oslo, Kutaisi, Rzymu Fiumicino, Turynu, Tel Awiwu, Birmingham, Reykjaviku, Eindhoven.

 

Polski narodowy przewoźnik LOT uruchomi w najbliższych miesiącach loty ze stolicy Małopolski do Bukaresztu, Dubrownika i Olsztyna. Zwiększona zostanie także częstotliwość, do trzech lotów tygodniowo, na trasie Kraków-Chicago.

 

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 6,8 mln pasażerów, tj. o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Na ten rok zaplanowano obsługę 7,9 mln pasażerów.

 

31 marca wejdzie w życie letni rozkład połączeń z wrocławskiego lotniska, w którym pasażerowie będą mieli do dyspozycji 50 kierunków niskokosztowych, dziewięć sieciowych oraz 24 czarterowe.

 

„Nasza siatka połączeń jest bardzo bogata i różnorodna, co z punktu widzenia podróżnych jest najważniejsze. Duże zainteresowanie pasażerów, wśród których jest coraz więcej osób spoza Dolnego Śląska pokazuje też, że oferta przewoźników jest dobrze skomponowana” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś.

 

Oferta tanich linii obejmuje 18 kierunków południowych, m.in. do Hiszpanii, w tym na Teneryfę i Majorkę, do Włoch, Portugalii, na Kretę i Maltę, a także do Aten czy Podgoricy w Czarnogórze.

 

W rozkładzie pozostają wszystkie połączenia na północ i zachód Europy, w tym do największych metropolii i regionów Wysp Brytyjskich, do Eindhoven, Dortmundu, Paryża Beauvais, Brukseli Charleroi czy do Skandynawii.

 

Jak poinformowały władze wrocławskiego lotniska, w porównaniu z ubiegłym sezonem oferta przewoźników niskokosztowych wzbogaciła się o dwa kierunki. Po raz pierwszy w sezonie letnim pasażerowie mają do dyspozycji połączenia na lotnisko Kijów Boryspol (Ryanair) oraz do Charkowa (Wizz Air). W sumie w nowym rozkładzie znajdzie się pięć tras wschodnich; oprócz wymienionych połączeń są to: Kijów Żuliany, Lwów, a także Kutaisi w Gruzji, które obsługiwane są przez Wizz Air.

 

Od 6 maja nowy przewoźnik, holenderskie linie KLM, uruchomi połączenie z Wrocławia na lotnisko Amsterdam Schiphol. Pod względem liczby obsłużonych pasażerów jest to obecnie 11. największy port na świecie.

 

Jak podają władze lotniska, wśród połączeń sieciowych najwięcej podróżnych korzysta z obsługiwanych przez linie Lufthansa tras do Frankfurtu i Monachium. „Dużą popularnością cieszy się również połączenie na główne lotnisko Paryża, uruchomione w ubiegłym roku przez linie Air France. Ofertę przewoźników sieciowych uzupełniają połączenia do Kopenhagi, Zurychu i Dusseldorfu, a także Tel Awiwu oraz na warszawskie Lotnisko Chopina” – podano.

 

Z kolei w siatce połączeń czarterowych, czyli organizowanych przez biura podróży, nowością jest kierunek – Algarve w południowej części Portugalii. Drugą portugalską trasą jest wyspa Madera.

 

Czarterowy sezon letni wystartuje w tym roku 31 marca. Miesiąc wcześniej niż przed rokiem ruszą wycieczki do Turcji. Pierwsi podróżni do Bodrum nad Morzem Egejskim polecą już w kwietniu. „Już tradycyjnie dużym powodzeniem cieszy się też Grecja, gdzie podróżni mogą wybierać spośród ośmiu kierunków, a także Hiszpania, w tym Barcelona, Majorka, Teneryfa i Fuertenventura, jak również bułgarskie kurorty Burgas i Warna” – mówi Michał Kozak, menedżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław.

 

(PAP)