''Wiem jak wygląda piekło''. Szczere wyznania 96-letniej kobiety [WIDEO]

''Wiem jak wygląda piekło''. Szczere wyznania 96-letniej kobiety [WIDEO]

"Dla mnie Auschiwtz zaczęło się po południu. Ludzie nie przypominali ani kobiet, ani mężczyzn" - stwierdza Dąbrowska, starając się opisać piekło w jakim się znalazła.

 

Wówczas 20-latka, działająca w Szarych Szeregach zajmująca się m.in. kolportowaniem prasy trafiła do Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele.

 

"Stałyśmy gołe. Ubrania rozdawano bez patrzenia, czy będą dla nas we właściwym rozmiarze. Rzucano nam je pod nogi. Nie oglądałam sukienki, którą ciśnięto w moim kierunku. Po prostu chciałam już nie stać naga i zachować resztki godności. Dlatego bez patrzenia od razu włożyłam ją na siebie. W pewnej chwili poczułam drapanie pod pachą, gdy tkanina zetknęła się z moim ciałem. Jakby coś gryzło mnie w skórę. Szczególnie pod pachą materiał był dziwnie chropowaty i drażnił ciało. To były wszy wprasowane w tkaninę. Rzędy nieżywych owadów, których nijak nie szło odczepić. I tak miałam dużo szczęścia, bo mój strój w miarę pasował na mnie. Wiele kobiet nie mogło zmieścić się w swoje ubranie, inne się w nim topiły" - wspomina Dąbrowska opowiadając, jak wyglądało życie codzienne w obozie.

 

 

"Dawano po jednym kocu na kilka kobiet. Ani się tym przykryć, ani się na tym położyć. Było nas tyle, że musiałyśmy ściskać się na zimnych betonowych płytach. Łzy same napłynęły mi do oczu. Nie wytrzymywałam tej bezsilności. Nigdy w życiu nie poczułam się tak opuszczona i zostawiona na pastwę losu. W tym samym momencie wezbrała we mnie irytacja, że nie mogę zbuntować się, wykrzyczeć, co czuję i myślę, że tak mnie traktują. Bo jakim prawem w tak niegodny sposób jestem traktowana przez drugiego człowieka? Co zrobiłam złego? Za co zostałam ukarana? Czym sobie nagrabiłam, żeby teraz odarto mnie z resztek człowieczeństwa, które jeszcze miałam mimo ciągłych utrapień w trakcie wojny?" - czytamy w książce "Wiem jak wygląda piekło".

 

Uwaga! Specjalnie dla naszych widzów autorzy przekazali 3 książki. Aby je otrzymać wystarczy napisać w komentarzach - dlaczego ma trafić do Ciebie. Do wybranych osób odezwiemy się poprzez wiadomości prywatne.

 

 

 

 

Źródło: "Wiem jak wygląda piekło" / Telewizja Superstacja