Wyłudzanie "na ministra". Francuski szczyt złodziejskiej bezczelności

Wyłudzanie na ministra. Francuski szczyt złodziejskiej bezczelności
fot.PAP/EPA

Do zatrzymania podejrzanych - obywateli Francji i Izraela w wieku 37-47 lat - doszło 26 lutego br. na przedmieściach Tel Awiwu. Według rozmówcy AFP akcja miała miejsce przy "bardzo dobrej współpracy francuskich i izraelskich władz".

 

Zatrzymani od jesieni 2018 roku mieli podszywać się pod ministra Le Driana i szefa jego gabinetu, by wyłudzać od biznesmenów i osób zamożnych duże sumy pieniędzy. By zyskać zaufanie ofiar, zapewniali, że środki te mają zostać przeznaczone na uwolnienie francuskich zakładników. Oszuści jednak zastrzegali, że sprawa musi pozostać tajemnicą, ponieważ płacenie okupu jest niezgodne z oficjalną linią prezentowaną przez Paryż.

 

Cytowane przez francuską agencję źródło informuje, że naciągacze zainspirowali się podobnymi działaniami przestępców z 2015 roku, którzy w taki sam sposób wykorzystywali tożsamość Le Driana, gdy był szefem resortu obrony w rządzie prezydenta Francois Hollande'a. Schemat działania był podobny i obejmował między innymi listy czy rozmowy przez telefon i internet z udziałem rzekomego ministra.

 

Zatrzymani w lutym oszuści wielokrotnie próbowali uzyskać pieniądze, aż udało im się przekonać ofiarę, by oddała im 8 mln euro. Śledczy wpadli na ich trop, gdy usiłowali dokonać kolejnego wyłudzenia; na ich ślad trafiono w Izraelu, gdzie zostali zatrzymani.

 

(PAP)