Afera szpiegowska nie zaszkodziła Huawei? Firma chwali się rekordową sprzedażą, a Unia ostrzega

Afera szpiegowska nie zaszkodziła Huawei? Firma chwali się rekordową sprzedażą, a Unia ostrzega
fot.PAP/EPA

W 2018 roku koncern Huawei zarobił o jedną czwartą więcej niż w roku poprzednim.

 

W sierpniu 2018 roku Donald Trump zakazał administracji rządowej i kontrahentom pracującym na jej zlecenie korzystania z technologii Huawei. Australia i Nowa Zelandia poszła w ślady USA.

 

W styczniu tego roku jeden z dyrektorów Huawei w Polsce, Weijing W., został zatrzymany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa. Koncern zwolnił go w trybie natychmiastowym, a firma zapewniła, że przestrzega prawa państwa, w którym działa.

 

Chiński koncern odpiera wszelkie zarzuty o szpiegostwo. Podkreśla, że żadna instytucja nie udowodniła Huawei szpiegowania na rzecz chińskiego rządu. Firma w celu zwiększenia swojej transparentności chce ujawniać służbom i władzom największą tajemnicę swojej firmy - kod źródłowy.

 

- Najprostszym sposobem na zniszczenie twierdzy jest atak z wewnątrz. Najprostszym sposobem, aby ją wzmocnić jest atak z zewnątrz. Będziemy dalej iść do przodu. Zrobimy wszystko, co możemy aby przetrwać te wstrząsy, które są na zewnątrz nas. - stwierdził filozoficznie w czasie konferencji prasowej rotating chairman firmy.

 

Tymczasem Komisja Europejska przedstawiła we wtorek zestaw rekomendacji ws. działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne sieci 5G w Unii Europejskiej. Komisarze mają zastrzeżenia do chińskiego producenta Huawei.

 

Cześć państw unijnych nie zdecydowała jeszcze, czy dopuści Huawei do prac nad swoją siecią 5G. Stany Zjednoczone podejrzewają chińską korporację o współpracę wywiadowczą z władzami komunistycznymi.

 

W specjalnym oświadczeniu Huawei podkreśliło, że rozumie związane z cyberbezpieczeństwem obawy europejskich organów regulacyjnych. Firma zadeklarowała jednocześnie, że będzie kontynuowała współpracę z regulatorami na rzecz pomyślnego rozwoju 5G w Europie.

 

Źródło: Businessinsider.com.pl, PAP