Syntetyczny alkohol już nie długo pojawi się na sklepowych półkach. Jaki jest jego największy atut?

Syntetyczny alkohol już nie długo pojawi się na sklepowych półkach. Jaki jest jego największy atut?
Pexels

Profesor David Nutt, psychiatra i psychofarmakolog, który współpracował kiedyś z brytyjskim rządem, opracował specyfik, który ucieszy każdego miłośnika alkoholu. To syntetyczny odpowiednik tego ostatniego, wolny od uprzykrzonych skutków ubocznych.

 

Nutt znany jest ze swojej krytyki napojów wyskokowych - powiedział kiedyś, że alkohol to o wiele większe zło niż jakiekolwiek narkotyki. Nadal tak uważa: stwierdził nawet, że gdyby alkohol wymyślono dzisiaj, nigdy nie zostałby wprowadzony do sprzedaży ze względu na swoją szkodliwość dla zdrowia.

 

 

Profesor przebadał działanie alkoholu na receptory GABA wiążące y-aminokwasy, po czym wyodrębnił 15 rodzajów receptorów. Dzięki temu określił, które z nich odpowiadają za przyjemny efekt upojenia alkoholowego, a które – za kaca.

 

Nutt testował ugrzeczniony trunek na razie tylko na sobie i grupie naukowców, z którą współpracuje. Aby Alcarelle weszło na rynek, potrzebne są oczywiście szersze testy. 

 

Badacze szacują, że bezpieczny alkohol trafi do sprzedaży za mniej więcej 5 lat.

 

Alcarelle ma mnóstwo zalet, ale jedną wadę - sam profesor Nutt przyznaje, że nie smakuje on najlepiej. Czy to powstrzyma konsumentów?

 

Źródło: Fpiec.pl