Facebook poprosił Was o hasło do e-maila? Nie podawajcie go, to może być oszustwo!

Facebook poprosił Was o hasło do e-maila? Nie podawajcie go, to może być oszustwo!
Pexels

Z zasady platformy czy serwisy nie wymagają podawania haseł do innych platform i nie ma żadnego powodu, dla którego miałyby ich żądać. 

 

Facebook wymaga jednak od niektórych nowych użytkowników podania hasła do e-maila. Dotyczy to tylko posiadaczy kont u określonych dostawców - np. rosyjskiego Yandex czy międzynarodowego GMX. 

 

Jeśli mamy pocztę elektroniczną od Google, Yahoo czy innych wielkich koncernów internetowych, nie musimy podawać hasła, a nawet nie powinniśmy, jeśli nie chcemy paść ofiarą hakerów.

 

Bennett Cyphers, ekspert ds. bezpieczeństwa z organizacji Electronic Frontier Foundation krytykuje Facebooka za takie metody - W zasadzie nie da się tego odróżnić od ataku phishingowego [wyłudzania danych] - stwierdził w rozmowie z ''Business Insiderem''.

 

J- est to złe na wielu poziomach. To absurdalne nadużycie i ślamazarna próba wyciągnięcia od ludzi danych dotyczących ich kontaktów, które mają być ceną za rejestrację. Nawet, gdy zgadzasz się na podanie Facebookowi informacji o swoich kontaktach, nigdy nie powinieneś podawać mu hasła do swojego e-maila. - dodaje Cyphers.

 

Facebook poinformował, że jest w trakcie likwidowania tej "funkcji" przy rejestracji. Twierdzi też, że nie przechowuje nigdzie haseł do e-maili użytkowników. Nie ma jednak niezależnego audytu, który by to potwierdzał.

 

Kilka tygodni temu wyszło na jaw, że do nieszyfrowanych haseł użytkowników FB miały dostęp tysiące pracowników serwisu, co stanowiło poważne naruszenie zasad cyberbezpieczeństwa.

 

Źródło: businessinsider.com.pl