Morawiecki wprost. ''Emerytura plus" to nie jest żaden prezent, to jest znak wdzięczności''

Morawiecki wprost. ''Emerytura plus to nie jest żaden prezent, to jest znak wdzięczności''

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Przewiduje ona, że emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). Świadczenie będzie przysługiwało w sumie ponad 9,8 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

 

Tego samego dnia szef rządu wraz z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim spotkali się z seniorami w Jasieńcu k. Grójca. „Przyjechaliśmy z tą jedną dobrą, bardzo dobrą, najlepszą wiadomością, z jaką można było przyjechać, bo z wiadomością dotyczącą +Emerytury plus+” – mówił premier.

 

„Chcemy jako PiS oddać trochę tej sprawiedliwości dziejowej, historycznej naszym seniorom, mamom, ojcom, dziadkom, babciom. To wy budowaliście Polskę po II wojnie światowej, potem staliście w tych długich kolejkach za masłem, chlebem (...), za podstawowymi artykułami spożywczymi. A potem w czasach III Rzeczypospolitej ta ojczyzna trochę zapomniała o was wówczas i chcemy poprzez nasze rządy dać wyraz naszej wdzięczności” - mówił Morawiecki.

 

Zaznaczył jednocześnie, że to świadczenie to „nie jest żaden prezent”. „To jest po prostu ogromny znak wdzięczności, docenienia działań naszych rodaków, seniorów, emerytów" - podkreślił premier. Morawiecki nawiązywał też do słów ks. Piotra Skargi, który mówił, że ojczyzna to wielka łódź. „Bo rzeczywiście na tej łodzi płyną wszystkie pokolenia, jesteśmy razem jedną wielką rodziną stąd nasz program, nasza piątka PiS” – wskazał szef rządu.

 

"Niektórzy mówią o deficycie budżetowym, a ja chcę przede wszystkim mówić o deficycie solidarności, który był widoczny w naszym państwie, naszej ojczyźnie. I my ten deficyt solidarności rok po roku systematycznie niwelujemy. Ale niwelujemy go tak, że jednocześnie ten deficyt budżetowy też staje się coraz mniejszy" - zaznaczył. Dodał, że w czasach rządu PO-PSL deficyt budżetowy sięgał 7 proc. i nie znaleziono wówczas środków na program taki jak "Emerytura plus". "Były środki zabierane z OFE, podwyższany VAT, a nie było środków na +Emerytury plus+” - mówił.

 

„My dzisiaj rzeczywiście dokonaliśmy tego budżetowego wysiłku i mamy zagwarantowane już te środki w budżecie, żeby +Emeryturę plus+ wypłacić" – podkreślił Morawiecki. Apelował jednocześnie do opozycji, aby „wspierała nasze dobre projekty”.

 

Morawiecki podczas wystąpienia dziękował też marszałkowi Sejmu za to, że udało się tę ustawę uchwalić w ekspresowym tempie. „Jestem przekonany, że ona pozwoli nam budować bardziej solidarne społeczeństwo” – ocenił premier.

 

Marszałek Kuchciński zwracał uwagę, że prace nad „Emeryturą plus” w Sejmie rozpoczęły się w środę, a już w czwartek zostały zakończone. "Działamy skutecznie, szybko, szczególnie, gdy są dobre ustawy. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy również dla dobra Polski i państwa Polaków tak pracować" - podkreślił.

 

Zdaniem marszałka ta ustawa wychodzi naprzeciw „tym wielkim zaległościom, które od wielu, wielu pokoleń widzieliśmy - te nierówności, ludzie starsi mieszkający w różnych miejscach Polski nie mieli wsparcia ze strony państwa, jakie było potrzebne". "Po drugie, to bardzo dobra ustawa, przygotowana i przedstawiona przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, która spotkała się z bardzo dobrą opinią i przyjęciem w Sejmie" - dodał.

 

Z kolei marszałek Senatu Stanisław Karczewski stwierdził, że przyjęcie tej ustawy to „kolejny etap wzmacniania emerytów, wzmacniania osób w podeszłym wieku". „Polskie społeczeństwo się starzeje i to naszym obowiązkiem, obowiązkiem rządzących jest wspieranie tych środowisk, wspieranie tej grupy Polaków. Dziś w rozmowach z emerytami, rencistami, seniorami, słyszeliśmy, że czekali na to rozwiązanie i że są bardzo wdzięczni, że ta ustawa tak szybko została przeprowadzona" - mówił.

 

Karczewski zadeklarował też, że Senat na posiedzeniu zaplanowanym na 11-12 kwietnia będzie zajmował się tą ustawą. Zaapelował jednocześnie do senatorów PO-KO, aby poparli to "kolejne dobre rozwiązanie dla seniorów". "Kolejne, bo pierwszym było obniżenie wieku emerytalnego, na co środowisko emerytów bardzo czekało" - przypomniał. Wskazał również na program "Leki 75 plus". "Dzisiaj miałem okazję rozmawiać z osobami w wieku podeszłym na ten temat i oni mówili, jak ważne dla nich jest to rozwiązanie" – zwrócił uwagę Karczewski.

 

(PAP)