Marek Jurek: ''Timmermans kontynuuje kampanię przeciw Polsce''

Marek Jurek: ''Timmermans kontynuuje kampanię przeciw Polsce''

"Timmermans, wykorzystując swoje stanowisko, uparcie prowadzi kampanię przeciwko Polsce, mimo że rządy europejskie nie chciały na Radzie Europejskiej (RE) podjąć wniosku złożonego przez Komisję – stwierdził w niedzielę europoseł pod warszawskim klubem Palladium, gdzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odbywał spotkanie z partią Wiosna Roberta Biedronia.

 

Jurek zaznaczył, że po to, żeby stwierdzić, że w jakimś kraju istnieje choćby ryzyko naruszenia zasad demokracji, potrzeba wspólnego oficjalnego stanowiska czterech piątych państw w RE.

 

Dodał, że "pan Timmermans najwyraźniej nie chce przyjąć tego stanowiska do wiadomości, stawiając swoją osobistą politykę ponad prawo UE, które jasno określa Radę Europejską jako jedyny organ kompetentny rozpatrzeć jego wniosek".

 

Polityk Prawicy RP stwierdził, że to Timmermans, wspierany przez Guya Verhofstadta, "lekceważy traktaty europejskie i zasady prawa europejskiego".

 

Dodał, że "Brexit jest sygnałem ostrzegawczym, z którego oni nie wyciągnęli żadnych wniosków".

 

W niedzielę do Warszawy przyjechał z wizytą wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, kandydat socjalistów na szefa tej komisji Frans Timmermans. Spotkał się z liderem Wiosny Robertem Biedroniem i wziął z nim udział w planowanej "europejskiej burzy mózgów" – debacie w warszawskim klubie Palladium, poświęconej m.in. kwestiom przyszłości UE i praworządności w Polsce.

 

O tym, że Timmermans będzie wspierał Wiosnę w kampanii przed wyborami do PE Biedroń mówił m.in. w marcowym wywiadzie dla PAP. Wcześniej lider Wiosny miał okazję spotkać się z wiceprzewodniczącym KE na marginesie kongresu wyborczego Partii Europejskich Socjalistów w Madrycie. Zadeklarował wówczas "pełną współpracę z KE" w zakresie przestrzegania praworządności i stosowania się do zaleceń Komisji w tym obszarze.

 

Timmermans spotka się również z kierownictwem SLD, które – jak podał Sojusz – dotyczyć ma kierunków polityki europejskich socjalistów, tematów kampanii przed majowymi eurowyborami, wspólnej polityki w ramach frakcji Socjalistów i Demokratów w europarlamencie, a także szczegółów planowanego przez wiceszefa KE wsparcia dla kandydatek i kandydatów SLD. Jak zaznaczył SLD, dzisiejsze rozmowy będą miały charakter roboczy.

 

(PAP)