Neumann ostro! ''Nauczyciele dowiedzieli się, że jeśli chcą podwyżki, to mogą sobie krowę kupić"

Neumann ostro! ''Nauczyciele dowiedzieli się, że jeśli chcą podwyżki, to mogą sobie krowę kupić

Na pomorskiej konwencji PO Neumann wyraził wsparcie dla nauczycieli, którzy w poniedziałek mają rozpocząć strajk. "Z Gdańska przez ostatnie dziesięciolecia zawsze płynął głos wsparcia dla tych środowisk i grup, które były przez rząd wykluczane, upokarzane, czy odtrącane. Dzisiaj z Gdańska także musi popłynąć głos wsparcia dla nauczycieli" - mówił szef klubu PO.

 

Jego zdaniem "największy od dziesięcioleci strajk w oświacie", który rozpocznie się w poniedziałek, to efekt "deformy" szefowej MEN Anny Zalewskiej, a także efekt arogancji, wyszydzania, obrażania, czy zastraszania nauczycieli przez rząd.

 

"Od miesięcy mówią nauczycielom, że nie ma pieniędzy na ich podwyżki (...), wczoraj (nauczyciele) mogli się dowiedzieć, że jeśli chcą podwyżki, to mogą sobie krowę kupić. To jest arogancja i obłuda tego rządu" - mówił Neumann, odnosząc się do sobotniej zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówiąc o konieczności wsparcia lokalnych producentów żywności zapowiedział "100 zł dopłaty do każdego tucznika i 500 zł do każdej krowy".

 

Neumann zwrócił uwagę, że Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji "nie zająknął się o problemach oświaty". Jego zdaniem, PiS przeciwstawia sobie ludzi i grupy. "Nie można tak dzielić Polaków. Muszą znaleźć się pieniądze dla nauczycieli" - stwierdził polityk. "Jesteśmy z wami i będziemy z wami, bo macie rację w tym sporze" - mówił Neumann do nauczycieli.

 

Szef klubu PO podkreślił, że 4 czerwca "tysiące Polaków" na czele z Lechem Wałęsą będą w Gdańsku świętować obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. "To będzie szczególne świętowanie, bardzo radosne, bo to będzie kilka dni po tym, jak 26 maja Polscy dokonają wielkiego wyboru, wybiorą przyszłość Polski" - podkreślił Neumann.

 

"26 maja w wyborach europejskich Polacy wybiorą Polskę, Europę, wybiorą Koalicję Europejską. Po to się dzisiaj tu spotykamy, żeby dać im szansę, dać im nadzieję, dać im Polskę w Europie i Europę w Polsce" - oświadczył.

 

(PAP)