W strajku w stolicy wzięło udział prawie 60% przedszkoli i ponad 80% szkół

W strajku w stolicy wzięło udział prawie 60% przedszkoli i ponad 80% szkół
fot.PAP/Adam Warżawa
Jak poinformował ratusz, strajkowali nauczyciele w 202 przedszkolach spośród 352 oraz 319 szkołach spośród 376 szkół i zespołów.
 
Według informacji ratusza 57 szkół nie strajkuje (31 szkół podstawowych, 10 liceów, 15 zespołów szkół i jeden młodzieżowy ośrodek wychowawczy). W nich odbywają się lekcje.
 
Ratusz przypomniał także, że rodzice na bieżąco mogą sprawdzać, które placówki przystąpiły do strajku, a które nie na stronie www.edukacja.warszawa.pl. Mogą to także zrobić w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem 19115.
 
Ze względu na strajk nauczycieli m.st. Warszawa przygotowało bezpłatne aktywności w miejskich instytucjach kultury oraz sportu. Warszawscy uczniowie i przedszkolaki mogą odwiedzić m.in. domy kultury, biblioteki, zoo, stołeczne muzea i teatry. Jak podał ratusz, w poniedziałek do godz. 14 np. ogród zoologiczny wydał 2,4 tys. darmowych wejściówek.
 
Na wtorek o godz. 13 ratusz zapowiedział briefing z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz wiceprezydent Renaty Kaznowskiej dotyczący organizacji egzaminów gimnazjalnych podczas strajku nauczycieli.
 
W poniedziałek rozpoczął się strajk w szkołach zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Do strajku przystąpiła też część nauczycieli-związkowców z oświatowej "Solidarności" m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, choć w niedzielę wieczorem NSZZ "Solidarność" zawarła porozumienie z rządem.
 
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych w styczniu rozpoczęły procedury sporu zbiorowego. W ich ramach przeprowadziły referenda strajkowe.
 
Według ZNP z informacji z końca ubiegłego tygodnia w strajku zamierzało wziąć udział 79,725 proc. ogółu szkół i przedszkoli w całym kraju. Największy odsetek szkół i przedszkoli deklarował przyłączenie się do akcji strajkowej w województwach: kujawsko-pomorskim – 91 proc., łódzkim – 87 proc., zachodniopomorskim – 85 proc. wielkopolskim – 84 proc., świętokrzyskim i śląskim – po 82 proc., warmińsko-mazurskim i dolnośląskim – po 81 proc. Z danych ZNP wynika, że w 92,04 proc. szkół i przedszkoli – z tych, w których odbyły się referenda – pracownicy opowiedzieli się za strajkiem.
 
Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć poinformował w poniedziałek, że z danych przekazanych przez kuratoria do godz. 12 wynika, że do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek.
 
Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. 
 
(PAP)