Strajk nauczycieli sparaliżował system edukacji? Egzaminy zagrożone we wszystkich szkołach

Strajk nauczycieli sparaliżował system edukacji? Egzaminy zagrożone we wszystkich szkołach
fot. PAP

W Koszalinie strajkuje wszystkie 46 szkół i przedszkoli oprócz trzech placówek: Bursy Międzyszkolnej, Pałacu Młodzieży oraz w części internackiej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

 

„Nie ma takiej szkoły, która na wszystkie dni egzaminu ma zapewnione komisje egzaminacyjne” – poinformował Krzyżanowski podczas briefingu prasowego. Jednocześnie podkreślił, że to sytuacja na godz. 12.30, a ta jest „bardzo dynamiczna”.

 

Dodał, że odbył rozmowy ze wszystkimi dyrektorami koszalińskich szkół podstawowych i jednego liceum, do których przypisane są wygaszane gimnazja (łącznie z dwiema specjalnymi placówkami to 11 szkół – PAP).

 

Krzyżanowski ocenił, że „dyrektorzy mają bardzo duży problem ze skompletowaniem nauczycieli do komisji egzaminacyjnych”.

 

„To dotyczy wszystkich szkół. Największym problemem jest zorganizowanie piątkowych, językowych egzaminów. To jest sytuacja tragiczna. Dyrektorzy rozmawiają z nauczycielami. Jest wiele odmów, (nauczyciele) solidaryzują się ze strajkującymi” – poinformował Krzyżanowski.

 

Podkreślił, że „nie może stanąć i powiedzieć, że egzaminy się odbędą (…) są zagrożone we wszystkich szkołach”.

 

Krzyżanowski zaznaczył, że dyrektorzy szkół w poniedziałek poinformowali zachodniopomorskie kuratorium oświaty, że mają braki dotyczące nauczycieli w komisjach. „Wiem, że trwają rozmowy między dyrektorami a delegaturą kuratorium oświaty w Koszalinie” – powiedział.

 

Poinformował także, że o godz. 15 sztab kryzysowy działający w magistracie powinien przedstawić w komunikacie aktualną informacje dotyczącą rozpoczynających się w środę egzaminów.

 

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński potwierdził, że nadal nie ma zajęć w szkołach, a przedszkola są nieczynne. Wydał na to zgodę. We wtorek opieką w szkołach objętych zostało ponad 70 dzieci. W poniedziałek było ich 135.

 

„Widzimy, że jest zrozumienie rodziców, bo tych dzieci w szkołach jest znacznie mniej” – podkreślił Jedliński.

 

„Czekamy na informacje z Warszawy, jaki będzie wynik rozmów związków z rządem. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to podejrzewam, że strajk będzie trwał także w kolejnych dniach. Determinacja nauczycieli jest bardzo duża” – powiedział Jedliński.

 

W Koszalinie na 1835 nauczycieli nie strajkuje 225.

 

(PAP)