Były senator Platformy aresztowany przez CBA. Zarzuca się mu udział w grupie przestępczej

Były senator Platformy aresztowany przez CBA. Zarzuca się mu udział w grupie przestępczej
Zdjęcie ilustracyjne
Zatrzymany Eryk S. to przedsiębiorca i b. senator VII kadencji (2007-11) z Płocka. Do Senatu kandydował z listy Platformy Obywatelskiej i należał do klubu PO; pracował w senackich komisjach gospodarki narodowej i podkomisji "Przyjazne Państwo" oraz rolnictwa.
 
Informację o zatrzymaniu mężczyzny w Płocku przez funkcjonariuszy krakowskiej delegatury CBA potwierdził w czwartek PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski.
 
Dodał, że równolegle z zatrzymaniem b. senatora CBA prowadziła działania w kilku miejscach w woj. mazowieckim - przeszukała je i zabezpieczyła dokumentację potrzebną do śledztwa.
 
Zatrzymany były senator trafił już do krakowskiej prokuratury regionalnej, gdzie postawiono mu zarzuty. Śledczy zarzucają mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości około 40 mln zł w latach 2013-15.
 
Rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik powiedziała w czwartek PAP, że zatrzymanemu przez CBA byłemu senatorowi PO prokuratura regionalna w Krakowie postawiła zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Bialik dodała, że CBA dokonała zatrzymania we wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
 
Jak powiedziała PAP rzeczniczka PK S. został zatrzymany w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która przy wykorzystaniu nierzetelnej poświadczającej nieprawdę dokumentacji przeprowadziła szereg operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzanie środków publicznych w postaci dotacji celowych i zwrotu nienależnego podatku VAT.
 
Prokuratura Regionalna w Krakowie ogłosiła mu zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od 2013 r. do czerwca 2015 r. Grupa popełniała przestępstwa m.in. wyłudzając dotacje na projekt "Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych" oraz wyłudzała zwrot podatku VAT.
 
B. senator usłyszał też zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na blisko 38 mln zł. Miał wprowadzić PARP w błąd, co do spełnienia przez jedną ze spółek warunków udzielenia dotacji. Na tej podstawie wypłacono spółce dofinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
 
S. miał też powoływać się na wpływy w PARP i podjąć pośrednictwa w załatwieniu dotacji na projekt linii do recyklingu odpadów.
 
Za takie przestępstwa grozi do 15 lat więzienia - powiedziała PAP prok. Bialik.
 
Dział prasowy PK w komunikacie przypomniał, że śledztwo w tej sprawie wszczęto w czerwcu 2015 r. po zawiadomieniu naczelnika II Urzędu Skarbowego w Kielcach. Śledczy ustalili, że w latach 2013-15 działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem świadczeń publicznych - w tym dotacji unijnych i należności publicznoprawnych.
 
Grupa została założona przez Monikę M. i Tomasza Ż., a jej członkowie na podstawie nierzetelnej i poświadczającej nieprawdę dokumentacji doprowadzili do wyłudzenia środków publicznych - dotacji celowej na blisko 40 mln zł i zwrotu 9 mln zł nienależnego podatku VAT. Uzyskane z przestępstwa pieniądze "legalizowali" poprzez ukrycie ich pochodzenia.
 
PK podała, że zarzuty w tej sprawie - dotyczące kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało już 25 osób, wobec nich stosowane są obecnie poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju.
 
(PAP)