Hiszpania przeżywa największy spadek religijności w swojej historii. Zwłaszcza wśród katolików

Hiszpania przeżywa największy spadek religijności w swojej historii. Zwłaszcza wśród katolików

Jak poinformowała w piątek Silvia Luque, szefowa Fundacji Ferrer i Guardia badającej zjawiska społeczne i polityczne w Hiszpanii, przejawem nienotowanego wcześniej spadku religijności jest m.in. rekordowo wysoki poziom osób deklarujących się jako ateiści, agnostycy lub niewierzący.

 

"Z naszego najnowszego studium "Laickość w liczbach 2018" wynika, że takie osoby stanowią już 27 proc. ogólnej populacji Hiszpanii. Ten odsetek należy uznać za historyczny" - zaznaczyła Luque.

 

Z danych Fundacji oraz hiszpańskiego Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) i Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie wynika, że liczba osób niewierzących rośnie sukcesywnie od 1980 r. Ich odsetek wynosił wówczas 8,5 proc.

 

Te same dane sugerują, że po 2015 r. przybyło też najwięcej niewierzących w historii wśród osób w wieku od 18 do 24 lat. Co druga osoba w tej grupie wiekowej deklaruje, że nie wierzy w istnienie Boga.

 

Spadek do rekordowego poziomu zanotowano też w przypadku liczby zawieranych ślubów kościelnych. O ile w sakramentalny związek małżeński wchodziło w 1992 r. blisko 80 proc. hiszpańskich nowożeńców, to już w 2018 r. było to zaledwie 19,8 proc.

 

"Odsuwanie się Hiszpanów od religii jest powszechne, ale nie stało się z dnia na dzień. Sekularyzacja w naszym kraju przebiegała stopniowo. Znacząco przyczyniła się do niej bliska relacja hierarchii kościelnej z reżimem generała Francisco Franco, który upadł przed ponad 40 laty" – powiedział PAP pochodzący z Estremadury Alfonso Acosta, deklarujący się jako katolik i antyklerykał.

 

Z kolei socjolog Juan Gonzalez-Anleo wskazuje, że w ostatnim stuleciu Hiszpania trzykrotnie doświadczała dużych fal ateizmu: krótko po zakończeniu wojny domowej z lat 1936-39, później w 1968 roku, a także między 1999 i 2005 r. Szacuje, że w każdym z tych okresów liczba katolików w Hiszpanii spadała średnio o 18 proc.

 

Spadek religijności wśród Hiszpanów potwierdzają władze Kościoła katolickiego, a także eksperci z państwowego ośrodka badawczego CIS. Szacuje on, że w 2018 r. w 47-milionowej Hiszpanii katolicy stanowili 66 proc. populacji, czyli najmniejszy odsetek w historii kraju.

 

Ze statystyk CIS wynika, że na przełomie 2010 i 2011 r. wśród mieszkańców Hiszpanii katolicy stanowili ponad 74 proc., a w 2015 r. - 70 proc.

 

Ubyło też osób deklarujących się jako praktykujący katolicy. W ciągu ostatnich 20 lat ich odsetek w ujęciu całej hiszpańskiej populacji spadł z 50 do 26 proc.