Coraz mniej kradzieży telefonów w Polsce. Różnica między 2005 a 2018 rokiem jest niewiarygodna

Coraz mniej kradzieży telefonów w Polsce. Różnica między 2005 a 2018 rokiem jest niewiarygodna

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podał statystyki kradzieży telefonów komórkowych na podstawie kontroli realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Kontrola UKE objęła Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat.

 

Z analizy danych wynika jasno, że z roku na rok kradzieży komórek jest coraz mniej. W 2018 roku było to 14,2 tysięcy skradzionych aparatów.

 

 

 

 

W 2017 r. ukradziono 17,2 tys. urządzeń, w 2010 r. - 28,3 tys., a w odległym 2005 r. liczba kradzieży przekraczała aż 59,5 tysięcy.

 

UKE wyjaśnia, że telefon komórkowy przestaje być atrakcyjnym łupem prawdopodobnie ze względu na możliwość jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania. Służą do tego funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. „Find My Device” dla urządzeń z systemem Android lub „Find My iPhone” dla urządzeń Apple).

 

Z przeprowadzonej kontroli wynika, że wszyscy sprawdzeni operatorzy wywiązują się z obowiązku przyjmowania zgłoszeń kradzieży komórek oraz wymiany informacji o skradzionych urządzeniach końcowych z innymi telekomami. Tym samym stosują się po prostu do przepisów Prawa telekomunikacyjnego, które zobowiązuje do tego operatorów komórkowych.

 

Źródło: Wirtualnemedia.pl