350 kg plastikowych odpadów w 5 sekund. Tyle śmieci produkuje jeden z koncernów spożywczych

Akcja to część międzynarodowej kampanii, której celem jest skłonienie Nestlé do zmniejszenia produkcji plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Koncern Nestlé, największa firma w branży spożywczej na świecie, sprzedaje dziennie około miliarda produktów, z tego 98 proc. w opakowaniach jednorazowych. Ilość plastiku zużytego przez koncern w 2018 roku wyniosła 1,7 mln ton. To o 13 proc. więcej niż w 2017 roku.
 

- Świat dotknęła plastikowa epidemia, a jedynym lekarstwem, które może ją zwalczyć, jest ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Dotychczasowe deklaracje Nestlé są niewystarczające w stosunku do skali problemu, jaki firma generuje, pakując swoje produkty w tony plastiku. Choć koncern zapewnia, że zauważa problem, to cały czas nie zadeklarował jednoznacznie zmniejszenia ilości plastiku i zerwania z kulturą jednorazowości. Oczekujemy, że Nestlé w najbliższym czasie, zamiast roztaczać wizje o poprawie recyklingu i lepszych opakowaniach jednorazowych, jasno określi, kiedy i o ile zmniejszy ilość plastiku wprowadzanego na rynek - powiedziała Magdalena Figura z Greenpeace.

 

Pod międzynarodowym apelem do największych korporacji odpowiedzialnych za produkcję plastikowych odpadów podpisały się już ponad 3 mln osób na całym świecie. Jednocześnie w wielu krajach odbywają się akcje zwracające uwagę opinii publicznej na skalę problemu, którego znaczącą częścią jest produkcja plastikowych opakowań jednorazowego użytku przez Nestlé. W czwartek 11 kwietnia aktywistki i aktywiści Greenpeace zjawili się na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Nestlé w Lozannie. W środę 16 kwietnia dostarczyli pod główną siedzibę Nestlé w Szwajcarii 20-metrową bestię wykonaną z plastikowych odpadów, a na budynku rozwiesili ogromny transparent z hasłem “Nestlé, stop single use” (“Nestlé, porzuć jednorazowy plastik”).  

 

Greenpeace domaga się od Nestlé udostępniania dokładnych danych dotyczących ilości wykorzystywanych plastikowych opakowań, przedstawienia konkretnych planów zmniejszenia ich zużycia oraz inwestowania w nowe sposoby dostarczania produktów do klientów. 

 

Źródło: www.greenpeace.org