Spotkanie Władimir Putin - Kim Dzong Un rozpoczęte. O czym rozmawiają przywódcy?

Spotkanie Władimir Putin - Kim Dzong Un rozpoczęte. O czym rozmawiają przywódcy?
fot. PAP/EPA

Według agencji Yonhap przywódca Korei Płn. będzie się starał o poparcie Rosji w staraniach o zniesienie nałożonych na KRLD międzynarodowych sankcji, w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2397 z 2017 r., która nakłada na wszystkie kraje obowiązek odesłania do KRLD pracowników północnokoreańskich w ciągu dwóch lat.

 

W Rosji pracuje ok. 10 tys. Koreańczyków z Północy. Świadczona przez nich praca jest źródłem dewiz dla Pjongjangu. Obie strony mogą w tym wypadku liczyć na wzajemne zrozumienie - pisze w komentarzu agencja AFP.

 

Czwartkowe rozmowy we Władywostoku będą pierwszym osobistym spotkaniem Putina z Kim Dzong Unem. Agencje prasowe zwracają uwagę na fakt, że szczyt odbywa się w zaledwie dwa miesiące po nieudanych rozmowach na linii USA-KRLD z udziałem prezydenta Donalda Trumpa i Kima.

 

Kim Dzong Un jest od środy we Władywostoku. Na dworcu linii transsyberyjskiej odbyło się nader uroczyste powitanie przywódcy KRLD, transmitowane przez stacje telewizyjne w obu krajach. ceremonia miała charakter wpojskowy. Media w KRLD zwracały uwagę na wyjątkowo ciepłe przyjęcie, jakie Kim Dzon Unowi zgotowano w Rosji.

 

Rozmowy szefów rosyjskiego i północnokoreańskiego państwa odbędą się na Wyspie Rosyjskiej (Ostrow Russkij). Nie przewidziano podpisania żadnych dokumentów, ani wydania komunikatu końcowego po zakończeniu rozmów z udziałem Putina i Kim Dzong Una.

 

Szczyt Rosja-Korea Płn. odbywa się w czasie, kiedy administracja USA zabiega o porozumienie z Kimem, mające położyć kres napięciom nuklearnym na Półwyspie Koreańskim. Równocześnie w Seulu Rosja przeprowadzi z Koreą Południową konsultacje wysokiego szczebla na temat bezpieczeństwa: dyrektor Biura Bezpieczeństwa Państwowego Korei Płd. Czung Uj Jong spotka się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewem. Patruszew zostanie również przyjęty przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina.

 

(PAP)