Sieć polskich supermarketów wykupi spółka z RPA. Nabywca był poszukiwany przez półtora roku

Sieć polskich supermarketów wykupi spółka z RPA. Nabywca był poszukiwany przez półtora roku
Pexels

Spar Group Ltd. potwierdza zamiar inwestycji w sieć detaliczną Piotr i Paweł w Polsce. Inwestycja wymagać będzie uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wstępna umowa między stronami zostanie podpisana w ciągu najbliższych tygodni, po czym zostanie złożony stosowny wniosek do Prezesa UOKiK - podano w komunikacie, który otrzymał "Business Insider Polska".

 

Jak podał serwis Wiadomoscihandlowe.pl, transakcja przewiduje, że powstanie zupełnie nowa spółka, w której większość udziałów obejmie Spar Group, a mniejszościowe udziały trafią do funduszy należących do TFI Capital Partners. Przejęły one Piotra i Pawła od rodziny Wosiów w lutym 2018 roku, w momencie, gdy część półek w sklepach zaczęła świecić pustkami. Transakcja sprawiła, że spółka dostała zastrzyk gotówki, by dalej działać.

 

Piotr i Paweł Wosiowie, którzy wraz z matką Eleonorą założyli sieć delikatesów w 1990 roku, od jesieni 2017 poszukiwali inwestora strategicznego dla swojej firmy. Wśród kandydatów wymieniano spółkę Jeronimo Martins, właściciela Biedronki (kupił kilka sklepów sieci), Carrefoura (też przejął niektóre sklepy) czy firmę Maxima Grupe, właściciela Stokrotki.

 

Sieć delikatesów Piotr i Paweł po prowadzonej w ostatnim roku restrukturyzacji zmniejszyła liczbę sklepów z ok. 150 do 71. Portal Wiadomoscihandlowe.pl podał, że docelowo wszystkie placówki mają zmienić nazwę na Spar. - Jest to rozważane i prawdopodobne - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w spółce. Oficjalnie firma milczy na ten temat.

 

Spar to największa dobrowolna organizacja handlowa na świecie, zrzeszająca niezależnych detalistów i hurtowników. Sama sieć Spar powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii i tam mieści jej centrala działająca jako Spar International. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata.

 

Spółka Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. W latach 60. zeszłego wieku została master franczyzobiorcą Spara w RPA. Obecnie Spar Group działa również w innych krajach afrykańskich, a także w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii.

 

Przejęcie Piotra i Pawła ma miejsce w momencie konfliktu pomiędzy Spar International a należącą do polskiej Grupy Bać-Pol spółką Spar Polska, która dotychczas prowadziła nad Wisłą franczyzowe sklepy Spara (jest ich 250).

 

Spar International twierdzi, że wypowiedział w lutym Bać-Polowi umowę na korzystanie ze znaku Spar. Natomiast Spar Polska uważa, że kontrakt nadal obowiązuje, bowiem "nie zaistniały żadne okoliczności" uprawniające do jego rozwiązania. Bać-Pol zamierza ze Spar International walczyć w sądzie.

 

Źródło: Businessinsider.com.pl