Banany przeciwko cenzurze. Protest w obronie wolności sztuki

Natalia LL,

Natalia LL, "Sztuka konsumpcyjna", 1972/cyfrowe.mnw.art.pl

 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac Natalii LL jest seria fotografii i wideo "Sztuka konsumpcyjna", na którym młode kobiety w ostentacyjny sposób jedzą różne produkty: banany, parówki, czy paluszki. Dzieło to jest polemiką ze sztuką konceptualną, którą artystka oskarża o nadmierny racjonalizm wykluczający cielesną zmysłowość. To także nawiązanie do kultury popularnej, w której konsumpcja wiąże się z motywami erotycznymi. 

 

Natomiast "Pojawienie się Lou Salome" Katarzyny Kozyry to zapis performance'u, podczas którego artystka wcieliła się w dominę batożącą dwóch mężczyzn przebranych za psy, których pyski przypominają Nietzschego i Rilkego. 

 

Twórczość obu artystek jest uznana na całym świecie, omawiana w podręcznikach i pokazywana w światowych galeriach. Decyzję o zasłonięciu ich prac podjął nowy dyrektor Muzeum Narodowego Jerzy Miziołek, który argumentował ją tym, że gorszy ona młodzież i dzieci. Miziołek pełni funkcję dyrektora od listopada 2018 roku i został powołany na stanowisko przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. 

 

Do tej pory udział w proteście przeciwko cenzurowaniu sztuki zadeklarowały 4 tysiące osób. Formą protestu ma być grupowe jedzenie bananów - symbolu dzieł Natalii LL - przed Muzeum Narodowym w Warszawie w poniedziałek 29 kwietnia, o godz. 18:00. 

 

Dzieła artystek dostępne są w internecie:

 

Natalia LL (LINK1, LINK2)

 

Katarzyna Kozyra (LINK)

 

 

  

Źródła: culture.pl, katarzynakozyra.pl, tpm.artmuseum.pl