Członkostwo Polski w UE zapisane w konstytucji. Tego chciałby Jan Paweł II

Członkostwo Polski w UE zapisane w konstytucji. Tego chciałby Jan Paweł II
PAP/Krzysztof Świderski

Kosiniak-Kamysz podkreślił w środę na konferencji prasowej, że PSL chce utrwalać nasze członkostwo w UE, a nie je osłabiać. "Chcemy zrobić wszystko, żeby na stałe zadomowić się w rodzinie państw zachodniej Europy, wspólnoty europejskiej" - zaznaczył szef ludowców.

 

"20 lat temu w Polskim Parlamencie ojciec święty Jan Paweł II przemawiał i mówił o potrzebie umacniania obecności Polski w jednoczącej się Europie i bezpieczeństwa Polski. Idąc za tymi słowami, biorąc je na poważnie, a nie tylko od święta, przygotowaliśmy zmianę w konstytucji tak, żeby żadnemu środowisku politycznemu, żadnej grupie nie przyszło nawet do głowy wyprowadzanie Polski z UE" - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

Według niego, część może nie myśli o wyprowadzaniu Polski z UE, ale "robi wszystko, żeby Unię wyprowadzać z Polski". "Dlatego jako PSL przedstawiamy propozycję zmiany w konstytucji. To jest dodanie nowego rozdziału - członkostwo Rzeczpospolitej w Unii Europejskiej" - podkreślił polityk.

 

Poinformował, że we wtorek wieczorem skierował list o zmianę konstytucji do wszystkich posłów Rzeczypospolitej. "Niezależnie od klubu, od przynależności partyjnej. Każdy z posłów otrzymał tę zmianę w konstytucji wraz z jej uzasadnieniem jak również prośbę o poparcie projektu, który chcemy złożyć" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

 

Jego zdaniem jest to swoiste powiedzenie "sprawdzam". "Czy chcą autentycznie, żebyśmy byli w UE" - podkreślił prezes PSL.

 

Dodał, iż dla niektórych może to być nadzieja na odbudowanie wspólnoty i zjednoczenie politycznych przeciwników wokół wspólnej racji stanu. "Obecność Polski w UE jest polską racją stanu. Jest miarą naszego patriotyzmu, jesteśmy Europejczykami, jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego bardzo dumni. Zrobimy wszystko, żeby ta obecność była na trwałe, była jak najlepsza" - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

(PAP)