Rzecznik PO potępia wypowiedź organizatora spotkania z Tuskiem

Grabiec skomentował w ten sposób piątkowe wystąpienie na UW redaktora naczelnego pisma "Liberté" Leszka Jażdżewskiego. Publicysta, występując przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, mówił m.in., że "Kościół katolicki w Polsce obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

"Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody" - mówił Jażdżewski. Wyraził też pogląd, że "dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą wstanie zdobyć władzę nad duszami Polaków". "Ale rywalizacja na inwektywy i negatywne emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry" - powiedział.

 

"Forma tego wystąpienia jest moim zdaniem nie do przyjęcia. O kryzysie w Kościele, który jest sprawą dużej wagi, nie należy mówić w sposób, który nie jest poważny i odpowiedni do okoliczności. Uważam, że forma tego wystąpienia nie była poważna" - powiedział PAP Grabiec.

 

Polityk PO zaznaczył, że nie jest jego rolą komentowanie głosu Episkopatu w tej sprawie; jak ocenił "każdy ma prawo interpretować te słowa (Jażdżewskiego - PAP) wedle swojego uznania". Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu przesłanym PAP napisał, że wypowiedź Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim KEP odbiera jako "przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących".

 

Grabiec dodał, że jego zdaniem prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc w sobotę w Pułtusku o tym, że obecnie "Kościół jest atakowany w sposób niezwykle wręcz brutalny" i że "kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę", wykorzystuje sprawy Kościoła i wiary w sposób instrumentalny.

 

(PAP)