Donald Tusk zszokowany zatrzymaniem E.Podleśnej: ''Mnie to nie mieści się w głowie''

Donald Tusk zszokowany zatrzymaniem E.Podleśnej: ''Mnie to nie mieści się w głowie''

W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią Elżbietę Podleśną, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Pod koniec kwietnia w Płocku kobieta rozkleiła plakaty i nalepki z Matką Boską i dzieciątkiem Jezus z tęczowymi aureolami.

 

"Zatrzymana, dziękując w internecie za wsparcie, napisała: "jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim w głowie mi się to nie mieści". Powiem szczerze, mi też to się nie mieści w głowie" – podkreślił Tusk, przemawiając na obchodach 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

 

Zauważył, że "informacja o tym, że została zatrzymana i przez wiele godzin była przesłuchiwana autorka pewnej grafiki, kontrowersyjnej - Matka Boska z tęczą w tle – obiegła niestety prawie cały świat".

 

"Od Iranu przez Rosję, po Hiszpanię, Anglię i Stany Zjednoczone wszyscy zauważyli ten przedziwny fakt" – dodał b.premier.

 

"Mówię o tym, ponieważ jestem przekonany, że wasz uniwersytet przetrwał i przetrwa wszystkie wahnięcia historii tak długo, jak będzie tę misję różnorodności i tę wiarę w sens różnorodności i wolności respektował i praktykował. W końcu stoi za tą misją precyzyjny artykuł naszej konstytucji" – podkreślił Donald Tusk.

 

Przywołał artykuł stanowiący, że każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

(PAP)