Francja wycofa produkty z rakotwórczą substancją E171. Wiemy jakie produkty ją zawierają

Francja wycofa produkty z rakotwórczą substancją E171. Wiemy jakie produkty ją zawierają
fot. Pixabay.com

"Przepisy, które mają chronić francuskich konsumentów przed produktami z niebezpieczną substancją są radykalne i nie przewidują jakichkolwiek okresów przejściowych dla producentów i dystrybutorów żywności. Muszą oni do końca tego roku wyeliminować z rynku francuskiego wszystkie produkty spożywcze zawierające E171. Obawiamy się, że jeśli podobny zakaz nie zostanie wprowadzony w Polsce to produkty te mogą zostać wytransferowane przez międzynarodowe sieci handlowe do sklepów w Polsce" - mówi Klaudia Anioł, prezes fundacji Istytut Ochrony Praw Konsumentów.

 

Jak się dowiadujemy, E171 to dwutlenek tytanu TiO2. Wykorzystywany jest głównie jako barwik wybielający. Znajdziemy go między innymi w produktach takich jak: słodycze, gumy do żucia, lukry, galaretki, dżemy, lody, ciasteczka, batoniki, napoje mleczne czy też tabletki słodzące.

 

Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem środek jest klasyfikowany jako substancja rakotwórcza z grupy 2B, co oznacza "prawdopodobnie ma rakotwórcze działanie dla ludzi".

 

Źródło: Prawokonsumentow.org.pl / Telewizja Superstacja