Cejrowski ostro o programach PiS: ''Pan dorzuci, 500 plus na kulawych, 500 plus na ślepców...''

Cejrowski ostro o programach PiS: ''Pan dorzuci, 500 plus na kulawych, 500 plus na ślepców...''

Znany podróżnik i komentator sceny politycznej w rozmowie z Andrzejem Rudnikiem odniósł się do rozdawnictwa pieniędzy publicznych proponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Jego zdaniem, im więcej rząd Mateusza Morawieckiego obieca wyborcom, tym więcej otrzyma protestów.

 

Jak w wyniku jakichś protestów poprzednich komuś pan dorzuci, 500 plus na kulawych, 500 plus na ślepców, 500 plus na nauczycieli, to tak jakby w tym kontekście spadły pensje innym ludziom. W związku z tym ci inni widzą w proporcji do pozostałych, że też powinni żądać więcej - komentował Cejrowski.

 

Zdaniem podróżnika największym wyzwaniem nie jest powstrzymanie stale rozbudowywanych programów socjalnych, ale przede wszystkim likwidacja płacy minimalnej.

 

To się wszystko zaczyna moim zdaniem od płacy minimalnej. Jak pan ustali płacę minimalną, to wtedy wszystkie inne płace rosną i ostatecznie nikt nie wygrywa, bo muszą wzrosnąć ceny. To musi doprowadzić do tego, że pracownik produkujący jabłko drożej kosztuje. Gdyby nie było płacy minimalnej, nie byłoby też imigracji zarobkowej do Polski - stwierdził.

 

Wie Pan czemu przyjeżdża tylu Ukraińców do Polski? Bo jeżeli jest płaca minimalna i Polakowi nie mogę zapłacić mniej, to szukam sposobu, szukam kogoś komu mogę legalnie zapłacić mniej. Stąd mamy ogromną falę imigracji Ukraińców do Polski, bo początkowo to było w ogóle nie regulowane, więc można im było płacić tak jak ja bym chciał. Tyle ile oni chcą dostać, i ile pracodawca chce zapłacić - dodał.

 

Źródło: YT.com/WojciechCejrowski / Telewizja Superstacja