Prezydent Meksyku wyszedł z propozycją dekryminalizacji narkotyków

Prezydent Meksyku wyszedł z propozycją dekryminalizacji narkotyków
fot.PAP/EPA

Przygotowany przez prezydenta Meksyku i jego administrację "narkotykowy" podpunkt Narodowego Planu Rozwoju zakłada, że "model prohibicji nieuchronnie kryminalizuje konsumentów i zmniejsza ich szanse na reintegrację społeczną i rehabilitację. Wojna z narkotykami nasiliła problem zdrowia publicznego reprezentowany przez substancje obecnie zakazane, niebawem stanie się kryzysem bezpieczeństwa publicznego ”.

 

Dokument stwierdza, że uzależnienia nie da się pokonać zakazami. Zamiast tego lepiej „oferować leczenie detoksykacyjne” osobom uzależnionym „pod nadzorem medycznym”. Pieniądze wykorzystywane do egzekwowania przepisów antynarkotykowych należy - zgodnie z projektem Obradora - przeznaczyć na finansowanie programów leczenia.

 

„Jedyną realną możliwością obniżenia poziomu konsumpcji narkotyków jest zniesienie zakazu”, czytamy dalej w meksykańskim projekcie. 

 

Dokument wysuwa nawet pomysł umożliwienia zakupu narkotyków "na receptę", co pachnie już legalizacją substancji odurzających.

 

"W interesie bezpieczeństwa publicznego Meksyk musi zakończyć wojnę z narkotykami i przyjąć strategię zapobiegania i leczenia w walce z uzależnieniem od narkotyków." - brzmi stanowisko rządu w tej sprawie.

 

Autorzy planu rozwoju nie zapomnieli nawet o stworzeniu „zrównoważonych alternatyw ekonomicznych” dla eks-dilerów. Jak widać, wizja prezydenckiego zespołu jest naprawdę dalekosiężna i kompleksowa.

 

Swoją drogą, meksykański Sąd Najwyższy uznał niedawno zakaz posiadania i konsumpcji marihuany za użytek osobisty za niezgodny z konstytucją. W konsekwencji rząd do października musi dostosować prawo do tego wyroku.

 

Nowe liberalne podejście do problemu narkotykowego cieszy się przychylnością Meksykanów. Jednak program dekryminalizacji musi uzyskać aprobatę USA i ONZ, jako że Meksyk wiążą traktaty zabraniające wdrażania niektórych reform polityki narkotykowej.

 

Źródło: Weednews.pl