Prezydent Nowego Sącza otworzył most w nocy, żeby zdążyć przed Beatą Szydło [WIDEO]

Prezydent Nowego Sącza otworzył most w nocy, żeby zdążyć przed Beatą Szydło [WIDEO]
Facebook/@Grzegorz Fecko

Imprezie towarzyszył bezalkoholowy szampan i fajerwerki. Internet szybko wypełnił się pozytywnymi reakcjami: "I to jest otwarcie! Brawo dla prezydenta", "Genialne z tym otwarciem o północy!", "Bomba".

 

– Pojawiło się kilkaset samochodów, ludzie wiwatowali, palili race, trąbili. To było bardzo spontaniczne zachowanie, które pokazało, jak bardzo była to wyczekiwana inwestycja. Moja żona pracuje po drugiej stronie rzeki, rano do mnie dzwoniła. Mówi, że o niczym innym w pracy się nie rozmawia, tylko o moście. Ludzi ogarnęła euforia, że otwarto go tak niespodziewanie – powiedział portalowi Natemat.pl radny Krzysztof Ziaja z Koalicji Nowosądeckiej.

 

 

– Trasę, której pokonanie zajmowało mi godzinę, dziś przejechałem w 15 minut. Różnica jest potężna. - dodaje radny.

 

– Pan prezydent to normalny gospodarz, który trzeźwo myśli. Na przykład nie ma kierowców, korzysta ze swojego samochodu. Byłoby niegospodarnością, gdyby czekał nawet dwa dni z otwarciem tylko po to, by odbyły się oficjalne uroczystości – ocenia Ziaja.

 

– Prezydent miał tylko symbolicznie przestawić barierki. To, że mieszkańcy tak się ucieszą, przerosło jego oczekiwania. Nie spodziewał się takiej liczby osób. Ludzie przyjechali spontanicznie – powiedziała Natemat.pl Monika Zagórowska z biura prasowego Urzędu Miasta. 

 

Zagórowska podkreśla, że mieszkańcy spontanicznie zorganizowali oprawę imprezy: – To oni przynieśli bezalkoholowego szampana, puszczali fajerwerki. Po prostu w ten sposób chcieli uczcić chwilę, kiedy będą mogli już jeździć po moście.

 

Uroczystość oficjalnego otwarcia przypada dopiero w sobotę 11 maja. Most ma poświęcić biskup Diecezji Tarnowskiej ks. bp dr Andrzej Jeż. Wstęgę ma przecinać Beata Szydło oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik i marszałek województwa małopolskiego Przez most ma przejechać grupa rekonstrukcyjna z komendantem Piłsudskim, przewidziano szereg atrakcji dla dzieci. 

 

Internauci w większości przyklaskują prezydentowi: "Nie poczekano na Beatę Szydło?", "Utarł innym nosa", "Szydło przyjedzie otwierać otwarty most".

 

Ludomir Handzel wygrał ostatnie wybory samorządowe z żoną posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka.

 


fot.Facebook/@miastonowysacz 

 
Nowy most powstał w miejscu starego, wyburzonego. Jego zamknięcie i rozbiórka nastąpiły z początkiem maja zeszłego roku. Brak tak ważnej przeprawy spowodował w tym czasie duże utrudnienia w ruchu samochodowym w mieście - kierowcy codziennie stali w długich korkach na drogach objazdowych. Na czas budowy uruchomiono bezpłatną kolejową komunikację zastępczą między stacjami Nowy Sącz Chełmiec a Nowy Sącz Miasto.
 
Jak napisał w środę wieczorem prezydent Handzel na swoim profilu facebookowym, właśnie zakończyły się ostatnie ustalenia dotyczące nowego mostu na Dunajcu. „Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę, ale ponieważ każda godzina utrudnień w ruchu jest dla nas ciężarem, podjąłem decyzję, aby uruchomić most już dziś o godz. 24:00 (o północy)” - podał prezydent.
 
Nowym mostem jeździły już od poniedziałku specjalne autobusy miejskie dowożące abiturientów na egzaminy maturalne.
 
Pierwotnie przewidywano zakończenie prac budowlanych na przełomie 2018 i 2019 roku. Według obecnych władza miasta, powodem opóźnienia była niekorzystna umowa zawarta przed rozpoczęciem inwestycji przez poprzedników z Polską Spółką Gazownictwa.
 
Budowa nowego mostu na Dunajcu wraz z przebudową układu komunikacyjnego po obu stronach rzeki rozpoczęła się w listopadzie 2017 r. Inwestycja kosztuje prawie 76,5 mln zł.
 
Nowa przeprawa zastępuje wyburzony stary most heleński, który znajdował się w fatalnym stanie technicznym. Most, leżący w ciągu drogi krajowej nr 75 i 28, to jedna z najważniejszych przepraw w Nowym Sączu.
 
Według władz miasta inwestycja rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum Nowego Sącza. Miasto otrzymało na realizację inwestycji dotację z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
 
Zakres prac obejmuje kompletną przebudowę mostu na Dunajcu - rozbiórkę istniejącego obiektu i budowę w jego miejsce nowego, dwuprzęsłowego mostu. Droga krajowa nr 75 i 28, w ciągu której jest zlokalizowany most, została dostosowana do parametrów odpowiadających klasie GP (główna przyspieszona). Przeprawa przez Dunajec posiada cztery pasy ruchu i ścieżkę rowerową.
 
Przeprowadzono też modernizację istniejących skrzyżowań w rejonie ulic Bulwar Narwiku - Legionów - Tarnowska i ulic Krakowska - Dunajcowa - Starowiejska, gdzie powstały dwa ronda ułatwiające wjazd na nowy most.

 

Źródło: Natemat.pl. PAP