Pomnik b. kustosza sanktuarium w Licheniu został zasłonięty. Ksiądz bohaterem filmu Sekielskich [WIDEO]

W sobotę odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego. Przedstawiono w nim przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się m.in. historia dotycząca byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 
W nocy z poniedziałku na wtorek białym materiałem zasłonięty został pomnik stojący przy sanktuarium. Monument przedstawia Jana Pawła II, który z rąk klęczącego ks. Eugeniusza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni. Poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się w 1999 r.
 
W związku z filmem Sekielskiego w niedzielę oświadczenie wydało Zgromadzenie Księży Marianów. Dotyczy ono ks. Eugeniusza Makulskiego, który w latach 1966-2004 pełnił funkcję kustosza sanktuarium. W filmie nie podano nazwiska księdza.
 
Odnosząc się do oskarżeń formułowanych wobec kapłana, Zgromadzenie Księży Marianów zapewniło, że zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym.
 
"Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" – zapewniło zgromadzenie.
 
"Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" – napisano w oświadczeniu. 
 
(PAP)