Słowacki parlament zniósł ograniczenia w wykonywaniu obcych hymnów

Słowacki parlament zniósł ograniczenia w wykonywaniu obcych hymnów
Wikimedia Commons
Przyjęcie nowej wersji ustawy odbyło się w trybie przyspieszonym, a w życie wejdzie ona po podpisaniu przez prezydenta i opublikowaniu w dzienniku ustaw.
 
Do tego czasu będzie obowiązywała wchodząca w życie w środę poprzednia wersja ustawy, przewidująca kary grzywny do 7 tys. euro za wykonywanie obcych hymnów.
 
Szczególnie niepokoiło to mieszkających na Słowacji Węgrów, którzy swój hymn śpiewają m.in. w czasie świąt narodowych, w kościołach lub przy spotkaniach sportowych.
 
Nowa wersja przejęła z poprzedniej nakaz umieszczania na dresach sportowców oficjalnego godła państwowego. Inne symbole, np. reprezentacji narodowych na strojach zawodników muszą być zdecydowanie mniejsze.
 
Przed rozpoczęciem mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które trwają w Koszycach i Bratysławie, Słowacki Związek Hokeja na Lodzie (SZLH) zrezygnował z planów umieszczenia na dresach stylizowanego na godło znaku. Ostatecznie hokeiści grają w strojach z oficjalnym godłem, a logo związku widoczne jest jedynie na ramionach.
 
(PAP)