PSL chce ustanowienia roku 2020 rokiem Karola Wojtyły

PSL chce ustanowienia roku 2020 rokiem Karola Wojtyły
fot. PAP

W projekcie uchwały, do którego dotarła PAP, podkreślono, że "18 maja 2020 roku będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, znanego światu jako papież Jan Paweł II, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu, kapłana, naukowca, poligloty, etyka, działacza na rzecz ekumenizmu i pokoju na świecie".

 

"Beatyfikowany przez Kościół Katolicki, nazywany +Wielkim+ przez chrześcijan i światowych przywódców. Jego życiorys czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata. Niewielu Polaków w dziejach zapisało się na stałe w historii powszechnej jak Karol Wojtyła. Wnosimy więc o uczynienie go patronem roku 2020" - zaznaczono w projekcie.

 

Przypomniano w nim, że Wojtyła urodził się w Wadowicach, a w 1978 roku zasiadł na tronie Stolicy Piotrowej, "jako pierwszy papież nie-Włoch od 1523 roku". "Jego życiorys czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata" - czytamy w projekcie.

 

Zaznaczono w nim też, że życiową misją papieża Jana Pawła II była "walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach".

 

"Nazywany +papieżem pielgrzymem+, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka, apelował o pokój i braterstwo, krytykował reżimy tak południowo-amerykańskie, jak komunistyczne. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 roku przeżył zamach na swoje życie. Został postrzelony na Placu Świętego Piotra przez tureckiego snajpera, prawdopodobnie na zlecenie służb specjalnych ZSRR. Przeżył, wybaczył zamachowcowi, nie zmienił jednak swojego zaangażowania w krzewienie sprawiedliwości i pokoju na świecie" - zaznaczono w projekcie.

 

Jak dodano, Jan Paweł II "był pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył drzwi synagogi i meczetu". "O Żydach wyrażał się jako +starsi bracia w wierze+, inicjując historyczny przełom w historii stosunków judaizmu i chrześcijaństwa" - czytamy.

 

W projekcie podkreślono też, że Wojtyła "w duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice". "Z jego inicjatywy w Asyżu od 1986 roku odbywają się cykliczne modlitwy o jedność chrześcijan, z udziałem reprezentantów wszystkich wyznań" - zaznaczono.

 

Zwrócono również uwagę, że papież Jan Paweł II nigdy nie zapomniał o ojczyźnie. "Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 roku ze słowami +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi+, traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowo-wschodniej Europie. To, że Jesień Ludów 1989 roku przebiegła bezkrwawo, jest w dużym stopniu zasługą działań autorytetu Karola Wojtyły". "Nie można też zapominać, że był on gorącym zwolennikiem i orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej" - czytamy w projekcie.

 

"Ogłoszenie roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły będzie oddaniem hołdu i honoru naszemu - wielkiemu rodakowi, a także okazją do przypomnienia jego nauki. Szczególnie ważnej w obecnych czasach, kiedy Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku" - podkreślają projektodawcy.

 

Projekt został przekazany marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.

 

(PAP)