Ewa Lipska została laureatką nagrody poetyckiej Silesius za całokształt twórczości

Ewa Lipska została laureatką nagrody poetyckiej Silesius za całokształt twórczości
Wikimedia Commons

Ewa Lipska odebrała statuetkę za całokształt twórczości i czek na 100 tys. zł Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w sobotę podczas uroczystej gali w Teatrze Lalek we Wrocławiu.

 

"Jak się tak długo pracuje to ogarniają człowieka wątpliwości, czy to wszystko ma sens i wtedy nagroda jest takim zielonym światełkiem, które na chwilę człowieka znieczula. Chciałabym podziękować moim czytelnikom, bo bez nich my w zasadzie nie istniejemy. Czytelnicy to jest znakomity elektorat i na taki elektorat należy głosować. Dziękuję bardzo" - powiedziała laureatka.

 

Książką roku wybrano tomik "Cele" Adama Koczanowskiego, który oprócz statuetki odebrał też czek na 50 tys. zł.

 

W tej kategorii nominowani też byli: Tomasz Bąk "Utylizacja", Kamila Janiak "Wiersze przeciwko ludzkości", Aldona Kopkiewicz "Szczodra", Małgorzata Lebda "Sny uckermӓrkerów", Jacek Łukasiewicz "Wiązania", Krzysztof Siwczyk "Mediany".

 

Debiutem roku uznano książkę Macieja Bobuli "Wsie, animalia, miscellanea".

 

"Statuetki nie mogę podzielić, ale nagrodę finansową 20 tys. złotych dzielę po równo na trzy części i dzielę się nią z moimi przyjaciółmi, którzy też byli nominowani w kategorii debiuty. Już sama nominacja świadczy o wyróżenieniu twórczości. Może to będzie przyczynkiem do tego, by w kolejnych latach bardziej równoważyć nagrody finansowe" - powiedział Babula.

 

Poprosił o wejście na scenę dwóch nominowanych w debiutach poetów Michała Domagalskiego za "Poza sezonem" i Jana Rojewskiego autora książki "Ikonoklazm".

 

Gala nagród była zwieńczeniem 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który od wtorku trwał we Wrocławiu.

 

(PAP)