Kukiz ostro! ''W prawdziwym państwie prawa takimi sprawami jak pedofilia zajmuje się prokurator''

Kukiz ostro! ''W prawdziwym państwie prawa takimi sprawami jak pedofilia zajmuje się prokurator''

Taka komisja mogłaby mieć charakter kontrolny, niezależny, obywatelski, powinna też być absolutnie apolityczna - dodał.

 

W środę w Warszawie odbyło się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski poświęcone ochronie małoletnich w Kościele. Po obradach biskupi wydali komunikat, który zostanie odczytany w kościołach 26 maja.

 

"Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom" – napisali biskupi. Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem zgorszenia i domagają się potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców i osób skrywających takie czyny – podkreślili.

 

 

Paweł Kukiz powiedział w środę w radiowej Trójce, iż sukcesem jest to, że biskupi "spowiadają się przed obywatelami, czy członkami wspólnoty Kościoła, a nie spowiadają się koledze".

 

"Natomiast nie wyczyści się tych wszystkich dewiacji i tych wszystkich takich brudnych spraw, jeżeli mówimy już o Kościele, bez jednej podstawowej sprawy, bez rozpoczęcia wewnętrznej walki w Kościele z pychą, z butą, z zamiłowaniem do dóbr doczesnych. I bez tego absolutnie niczego się tam do końca nie zwalczy" - ocenił lider Kukiz'15

 

Kukiz zaznaczył, że pedofilia jest wszędzie. "I proszę tylko samego Kościoła w to nie wrzucać" - podkreślił.

 

Na pytanie, czy jest skłonny poprzeć komisję, która objęłaby zjawisko pedofilii w różnych środowiskach, a nie tylko w Kościele, lider Kukiz'15 odparł, że z całą pewnością taka komisja powinna objąć wszystkie środowiska.

 

"Chociaż uważam, że gdybyśmy żyli w prawdziwym państwie prawa to takimi sprawami zajmuje się prokurator, a komisja oczywiście mogłaby powstać jako organ doradczy, jako organ taki w pewnej mierze nawet kontrolny, niezależny, obywatelski i absolutnie apolityczny" - podkreślił Paweł Kukiz.

 

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii. Jak zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi. Do pracy w komisji zostaną zaproszeni przedstawiciele opozycji. Szef rządu zapowiedział, że wkrótce zostaną przedstawione szczegóły w sprawie powołania komisji.

 

(PAP)