Arłukowicz apeluje! ''Zdecydujemy czy będziemy Polską w Europie przyjaznej czy tą, która z Europą walczy''

Arłukowicz apeluje! ''Zdecydujemy czy będziemy Polską w Europie przyjaznej czy tą, która z Europą walczy''

Arłukowicz w piątek w Koszalinie zakończył swoją kampanię wyborczą do PE. Podziękował wszystkim, których on i jego "team" spotkał podczas kampanii. Zaznaczył przy tym, że chce „przekonać i poprosić mieszkańców Koszalina, okolicznych miast, miasteczek i wsi o to", żeby poszli na wybory.

 

„Każdy głos się liczy. (…) To kluczowe, by Polki i Polacy podjęli decyzję przy urnie wyborczej, czy będziemy Polską w Europie przyjaznej czy będziemy Polską, która z Europą walczy” – powiedział Arłukowicz.

 

Zaznaczył, że 26 maja „zdecydujemy o przyszłości Polski, naszych dzieci, wnuków, rodziców na najbliższe 8-12 lat”. Podkreślił, że będzie to data „pierwszego etapu zmiany, który przeprowadzimy w Polsce” i w tym dniu dokona się „wielki wybór". "Państwo zdecydujecie kto w tym wyborze wygra” - dodał. Zaapelował przy tym o oddanie głosu na niego.

 

Podkreślił, że podczas kampanii powstał sześciopunktowy „Plan Arłukowicza”, którego realizacją - jak zaznaczył - chciałby się zająć w PE. W planie mowa jest o "dostępności do nowoczesnych metod leczenia w kontekście wprowadzenia przepisów, które uniemożliwiałyby utrudnianie wprowadzenia procedur medycznych ze względu na ideologię".

 

Arłukowicz powiedział, że ma na myśli „in vitro”. Zaznaczył, że to on przekonał partnerów koalicyjnych, by do całościowego programu KE, z którym ta idzie do PE, wprowadzony został zapis dotyczący pakietu onkologicznego, który w UE miałby działać na podobieństwo tego, który funkcjonuje w Polsce.

 

Arłukowicz zapowiedział, że zamierza w PE zająć się także dostępem do nowoczesnych, obecnie często odpłatnych szczepień - w równym stopniu dla wszystkich państw członkowskich. Mówił o potrzebie zbudowania wspólnej platformy do negocjowania z koncernami farmaceutycznymi. Jego zdaniem „wspólne negocjacje poskutkowałyby obniżeniem cen leków dla pacjenta i lepszą pozycją negocjacyjną dla UE”.

 

Zaznaczył, że ważna jest dla niego również polityka senioralna. „To jest problem, z którym Europa musi się zmierzyć. Europa się dziś starzeje i musi zbudować wspólny, spójny projekt polityki senioralnej, który będzie ofertą dla wszystkich państw członkowskich” – powiedział.

 

W „Planie Arłukowicza” jest też mowa o przedsiębiorcach. "Chcę zostać ambasadorem przedsiębiorców województw zachodniopomorskiego i lubuskiego w PE. Deklaruję w dwumiesięcznym cyklu spotkania z poszczególnymi branżami gospodarczymi w celu omówienia ich problemów, ale także propozycji i umożliwienia im dotarcia do partnerów w strukturach europejskich” – powiedział Arłukowicz.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach.

 

(PAP)