Polskie flagi w polskich ziemniakach. Ministerstwo rolnictwo wprowadziło nowy przepis

Polskie flagi w polskich ziemniakach. Ministerstwo rolnictwo wprowadziło nowy przepis
Facebook/@Klem Kreindler

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że w przyszłości ten wymóg obejmie też inne rodzaje żywności, na przykład mięso. Polscy rolnicy zacierają ręce i nie kryją zadowolenia z nowego przepisu. Na sklepowych półkach nie brakuje bowiem zagranicznych ziemniaków opisanych jako polskie, bo np. były u nas przepakowywane. Nieraz młode ziemniaki bez opisu klienci biorą "z automatu" za polskie, choć pochodzą np. z Izraela, Cypru, Hiszpanii czy Portugalii.

 

 

Prawo weszło w życie 26 maja. Ziemniaki, które trafiły do sprzedaży przed tym dniem, muszą zostać „oflagowane” do końca 2019 roku. Przepis dotyczy zarówno ziemniaków sprzedawanych na wagę, jak i pakowanych. Wyjątek stanowią jedynie te ziemniaki, których opakowania oznaczono logiem „Produkt polski”.

 

- Znakowanie żywności to ważny element kształtowania świadomości konsumentów. Chcemy, żeby nasi konsumenci mieli pełną wiedzę, co kupują. Dlatego wprowadzamy oznaczenia, żeby ta żywność była łatwo rozpoznawalna. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie polską białą-czerwoną flagą ziemniaków. Teraz wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa - stwierdził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Skalę problemu pokazała ubiegłoroczna kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową: na 2610 partii świeżych owoców i warzyw oferowanych w 596 sklepach w przypadku 345 partii żywności nie podano w ogóle kraju pochodzenia, zaś w przypadku 159 błędnie podano kraj pochodzenia.

 

- Chcemy, aby polscy konsumenci byli świadomi dokonując swoich wyborów. Ważne jest też to, aby wybierając asortyment swoich zakupów kierowali się również dobrze rozumianym interesem Polski - powiedział Ardanowski podczas konferencji „Patriotyzm konsumencki w budowaniu silnej Polski”.

 

Źródło: Gazetawroclawska.pl