Król Filip VI powierzył Pedro Sanchezowi utworzenie rządu. Nowy gabinet ''będzie rządem socjalistycznym''

Król Filip VI powierzył Pedro Sanchezowi utworzenie rządu. Nowy gabinet ''będzie rządem socjalistycznym''
PAP/EPA/BALLESTEROS

Pedro Sanchez, lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), powiedział po wieczornym spotkaniu z monarchą, iż zamierza przystąpić do formowania nowego gabinetu "możliwie jak najszybciej". Dotychczas socjalistyczni politycy z otoczenia Sancheza zapowiadali, że nowy rząd będzie gotowy do początku lipca.

 

Sanchez wyjaśnił, że przyjął czwartkową propozycję króla do utworzenia rządu z uwagi "na ogromne poczucie wdzięczności wobec hiszpańskiego narodu oraz w poczuciu odpowiedzialności".

 

Pełniący urząd premiera od czerwca 2018 r. Sanchez zapowiedział, że po niedzieli rozpocznie spotkania z ugrupowaniami parlamentarnymi. Zaznaczył jednak, że nowy gabinet "będzie rządem socjalistycznym".

 

"Tak zdecydowali wyborcy. Nie ma innej alternatywy. Zamierzam rządzić kierując się wartościami postępowymi, które wyznaje PSOE" - dodał Pedro Sanchez.

 

31 maja Jose Luis Abalos z kierownictwa PSOE zapowiedział, że drugi rząd Sancheza powstanie tylko na bazie Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej oraz niezależnych ekspertów o bliskich socjalistom przekonaniach i "prestiżu w społeczeństwie".

 

Abalos, który w pierwszym rządzie Sancheza pełni urząd ministra rozwoju, zapowiedział, że grono niezależnych członków rządu będzie jednak nieliczne. Wykluczył też możliwość utworzenia koalicji rządowej z lewicowym blokiem Unidas Podemos (UP).

 

Pod koniec maja władze PSOE zapowiedziały, że poparcie od UP socjaliści uzyskają na bazie porozumienia programowego zawartego między oboma ugrupowaniami.

 

Choć w wyborach z 28 kwietnia PSOE zwyciężyło, zdobywając 123 mandaty w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, ale nawet z poparciem 42 posłów Unidas Podemos drugi gabinet Sancheza nie będzie mieć większości w niższej izbie hiszpańskiego parlamentu.

 

(PAP)