Homoseksualizm nie może być karalny! Jednoznaczne postanowienie sądu

Homoseksualizm nie może być karalny! Jednoznaczne postanowienie sądu
fot. Wikimedia Commons

AP zwraca uwagę, że niespełna miesiąc wcześniej sąd w Kenii utrzymał takie właśnie zapisy w kodeksie karnym.

 

W ponad 20 krajach Afryki subsaharyjskiej kontakty homoseksualne są uznawane za przestępstwo. W kilku krajach Afryki, m.in. w Somalii i w Sudanie homoseksualizm jest karany śmiercią, a w Sierra Leone, Tanzanii i Ugandzie za relacje homoseksualne grozi dożywotnie więzienia.

Przeciwnicy takiej penalizacji podkreślają, że w ich efekcie społeczność LGBT jest narażona na dyskryminację i nadużycia, a jej członkowie mają trudności w dostępie do podstawowej opieki medycznej i innych świadczeń. Pozarządowe botswańskie ugrupowanie LEGABIBO podkreśla, że takie prawo "narusza podstawową godność ludzką".

 

"Orientacja seksualna (...) jest ważnym atrybutem osobowości" - podkreślił sędzia Michael Leburu w uzasadnieniu. "Nie należy do prawa regulowanie prywatnego, dobrowolnego zachowania osób dorosłych" - dodał. Jego wypowiedź przekazali na Twitterze reporterzy obecni na sali sądowej.

 

W Botswanie relacje homoseksualne były uznawane za przestępstwo od końca XIX wieku, kiedy terytorium to, znane wówczas jako Beczuana, znajdowało się pod rządami Brytyjczyków.

 

Na początku tego roku w Angoli relacje homoseksualne przestały być traktowane jako przestępstwo. Wprowadzono też zakaz dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej.

 

(PAP)