Polska znów będzie miała wielki turniej! Kraków jedynym chętnym do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Polska znów będzie miała wielki turniej! Kraków jedynym chętnym do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku
fot:PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Okazuję się, że Narodowe Komitety Olimpijskie miały czas tylko do końca maja by zgłosić swoją kandydaturę do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). I co ciekawe w czwartek poinformowano, że jedynie Polacy chcą w 2023 roku gościć igrzyska. Zawody mają zostać rozegrane w Małopolsce, głównie w Krakowie. 

Samo oficjalne ogłoszenie gospodarza ma nastąpić już 22 czerwca, podczas zebrania Rady EOC w Mińsku. Trudno jednak oczekiwać, że europejski komitet odrzuci polską kandydaturę, zwłaszcza, że jest jedynym chętnym.

 

Co ciekawe już w ubiegłym latach były spore problemy ze znalezieniem chętnych, do organizacji tak wielkiej imprezy. Wcześniej fachowy portal insidethegames.com informował, że zgłoszenia wyślą także rosyjski Kazań i inne polskie miasto – Katowice. Obie kandydatury ostatecznie nie wpłynęły do EOC. 

 

Pierwsza edycja igrzysk europejskich w 2015 roku została rozegrana w azerskim Baku. W rywalizacji udział wzięło ponad 6 tysięcy sportowców z 50 krajów Europy, którzy walczyli o medale w 30 dyscyplinach. 


Igrzyska europejskie rozgrywane są raz na cztery lata, rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi. Zawody powstały na wzór innych igrzysk kontynentalnych, które mają już bogatą tradycję m.in. w Azji i krajach panamerykańskich.

 

 


 

Twitter