Mike Tyson w Muzeum Żydów Polskich. Zachwyciła go historia żydowskiego siłacza, pra-Supermana

Mike Tyson w Muzeum Żydów Polskich. Zachwyciła go historia żydowskiego siłacza, pra-Supermana
fot.PAP/Andrzej Lange

Mike Tyson zagościł w Polsce już po raz trzeci. Promował swój napój energetyczny Black, a przy okazji spotkał się z powstańcem warszawskim i zapoznał z historią polskich Żydów w muzeum POLIN. 

 

Przewodnikiem pięściarza był Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum, który podczas okupacji był więźniem łódzkiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau.

 


fot. Wikimedia Commons 

 

Boksera szczególnie zainteresowała historia żydowskiego strongmana, Zishe Breitbarta. Pochodzący ze Strykowa (dzisiejsze województwo łódzkie) siłacz, aktor i cyrkowiec był pierwowzorem dla postaci komiksowego Supermana. Breitbart w latach 1920. nosił przydomki Najsilniejszego Człowieka Świata oraz Króla Żelaza. Ten syn kowala był znany z występów obejmujących wyginanie żelaznych prętów. 

 

W 1923 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo, jeździł jednak ze swoimi pokazami po całym świecie. 

 

Zishe Breitbart zmarł w wyniku rany odniesionej w czasie jednego ze swoich pokazów w Radomiu. Przy przebijaniu szpicem grubych desek przekłuł sobie kolano. Zardzewiałe narzędzie doprowadziło do zakażenia i zgorzeli. Obie nogi siłacza amputowano; mimo to Breitbart nie doszedł do siebie. Zmarł po dwóch miesiącach. Pochowano go w Berlinie.

 

fot. Jarosław Góralczyk/CC

 

W 2001 roku Werner Herzog nakręcił film o jego życiu zatytułowany "Niezwyciężony". W roli tytułowej wystąpił fiński strongman Jouko Ahola.

 

Źródło: Wyborcza.pl, Wikipedia