Wybory parlamentarne na Ukrainie zagrożone? ''Sytuacja jest niebezpieczna''

Wybory parlamentarne na Ukrainie zagrożone? ''Sytuacja jest niebezpieczna''
PAP/EPA

„Jeśli wnioski Sądu Najwyższego będą negatywne, to mamy do czynienia z poważnym problemem, włączając w to groźbę zerwania procesu wyborczego. Nie przesadzam, ryzyko jest duże” – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie szef Komitetu Wyborców Ukrainy Ołeksij Koszel.

 

W podobnym tonie wypowiedział się Dmytro Razumkow, prezes partii Sługa Narodu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

„Sytuacja jest dosyć niebezpieczna. Część kart została już wydrukowana. To może doprowadzić do zerwania wyborów. Mam nadzieję, że sprawa nie przeszła jeszcze przez wszystkie instancje i sąd podejmie sprawiedliwą i wyważoną decyzję. Możliwe, że do tego nie dojdzie, jednak wybory na Ukrainie są dziś zagrożone” – oświadczył Razumkow.

 

W czwartek VI Sąd Apelacyjny w Kijowie nakazał Centralnej Komisji Wyborczej przeprowadzenie powtórnego losowania numerów partii politycznych, pod którymi będą one rozmieszczone na listach do głosowania. Przyczyną było to, iż podczas pierwszego losowania nie uwzględniono partii Ruch Nowych Sił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, która została dopuszczona do udziału w wyborach dopiero 30 czerwca.

 

Przedterminowe wybory parlamentarne prezydent Zełenski rozpisał dzień po swoim zaprzysiężeniu, 21 maja.

 

Zgodnie z sondażem, opublikowanym w czwartek przez Grupę Socjologiczną Rating, obowiązujący na Ukrainie 5-procentowy próg wyborczy pokonuje pięć ugrupowań politycznych. Pierwsze miejsce zajmuje partia Sługa Narodu, na którą chce głosować ponad 42 procent respondentów, którzy wezmą udział w wyborach i wiedzą, jakie ugrupowanie poprą.

 

Kolejne pozycje zajęły: prorosyjska Platforma Opozycyjna – Za Życie (13,4 proc.), Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (8,3 proc.), partia Hołos muzyka rockowego i lidera zespołu Okean Elzy Swiatosława Wakarczuka (7,2 proc.) oraz Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (7,2 proc.)

 

W Radzie Najwyższej Ukrainy zasiada 450 posłów. Zgodnie z ordynacją wyborczą 225 wybieranych jest z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a druga połowa wyłaniana jest w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

 

Z Kijowa Jarosław Junko

(PAP)