Technologia w służbie seniorom. Japońskie firmy wynalazki ułatwiają życie starszym ludziom [WIDEO]

Japonia mocno stawia na pomoc ludziom starszym. Kraj seniorów widzi szansę w wykorzystaniu nowoczesnych technologii, a także ich promocji poza granicami.

 

- Społeczeństwo Japonii starzeje się i jest w tej dziedzinie liderem. Ale Japonia może coś z tym zrobić poprzez swoje technologie, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji na rzecz zdrowia - mówi Takeshi Akahori organizator targów elektroniki senioralnej.

 

W erze, kiedy przybywa stulatków, japońskie firmy stawiają na innowacje pomagające rozwiązywać problemy seniorów - od prostych aplikacji po wysoce zaawansowane technologie cybernetyczne.

 

- Głównym problemem jest komunikacja między lekarzem a pacjentem. Ta aplikacja pozwala lekarzowi niemalże zajrzeć do ciała pacjenta - wyjaśnia Kenichi Shinjo z firmy Holoeys.

 

Aplikacja Holoeys rewolucjonizuje komunikację medyczną wykorzystując zdjęcia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego do tworzenia trójwymiarowej animacji wnętrza organizmu.

 

Inna aplikacja - Hamon, w połączeniu z czujnikiem montowanym w odzieży, pozwala na bieżąco odczytywać tętno, poziom stresu, wskaźnik sprawności fizycznej, śledzić sen, a także wykrywać upadki. Monitoring na odległość umożliwia szybką reakcję medyczną w razie sytuacji kryzysowej.

 

- Wystarczy założyć taką koszulę, by uzyskać dane o pracy organizmu. Jest ona podłączona do smartfona, na którym można przeglądać parametry pracy organizmu - mówi Rina Tokunaga z firmy Mitsufuji.

 

Inaczej pomoc seniorom postrzegają twórcy robota MELTANTA. Chcą, by część codziennych czynności ludzi starszych przejmowały maszyny. Ich robot przetwarza sygnały biologiczne i naśladuje ludzkie gesty tworząc realistyczny, wyrafinowany ruch.

 

- Jeśli ktoś się zestarzeje lub ma problemy ruchowe, może po prostu włączyć pełną sprawność. Także każdy pracownik może użyć tego robota do działania za niego w niebezpiecznym miejscu - wyjaśnia Masahiro Kasuya z MELTIN MMI.

 

Rozwiązanie pośrednie to endoszkielet.

 

- Gdy ludzie się starzeją, zwiększa się ryzyko urazów i chorób, a nasze urządzenie może pomóc w zmniejszaniu tego ryzyka, a nawet zapobiegać niepełnosprawności - mówi Yudai Katami z firmy Cyberdyne.

 

Cyberdyne to z kolei pierwszy na świecie robot cyborgowy do noszenia, poprawiający funkcje fizyczne. Gdy człowiek próbuje się poruszać, mózg generuje sygnały wysyłane do mięśni - urządzenie je wykrywa za pomocą czujników i wspiera ruch zgodnie z wolą danej osoby.

 

- Nasze urządzenie wspiera zarówno opiekunów, jak i osoby niepełnosprawne. Opiekunom pomaga podnosić cięższe przedmioty, a chorym pomaga się ruszać - poprawia zdolność chodzenia i wstawania - wyjaśnia Katami.

 

To nie wszystko - nowoczesne urządzenia monitorują na przykład wypełnienie pęcherza moczowego informując przez smartfon, że czas odwiedzić toaletę. To także nowoczesne wózki inwalidzkie, czy zdalnie sterowani pomocnicy do rozwieszania prania, przynoszenia lekarstw i pilnowania bezpieczeństwa seniora.