Adwokat Anna D. skazana za łapownictwo. Rok więzienia i 5 lat zakazu wykonywania zawodu

Adwokat Anna D. skazana za łapownictwo. Rok więzienia i 5 lat zakazu wykonywania zawodu
PAP

W 2018 roku kobieta usłyszała wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu. Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował w piątek, że poznański sąd okręgowy "uznając trafność zarzutów podniesionych w apelacji prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, zmienił zaskarżony wyrok sądu I instancji".

 

Jak podano, sąd w Poznaniu podzielił argumentację prokuratora i uznał, że oskarżona dopuściła się przestępstwa łapownictwa, a nie jak przyjął sąd I instancji usiłowania dokonania tego czynu. Wyrok jest prawomocny.

 

Anna D. została oskarżona o dwukrotnie złożenie w 2016 r. obietnicy udzielenia korzyści majątkowej - w postaci pieniędzy - w wysokości 200 tys. zł lub pokrycia kosztów zakupu lokalu mieszkalnego, w zamian za udzielenie informacji w zakresie prowadzonego postępowania przygotowawczego. Obietnicę złożyła asystentce prokuratorskiej z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

 

W 2018 roku Sąd Rejonowy w Lesznie skazał ją na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 1 roku. Sąd wymierzył oskarżonej grzywnę, a także orzekł środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu adwokata na okres 1 roku. Wyrok ten został zaskarżony przez prokuratora.

 

Anna D. - adwokat z listy Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu - została zatrzymana przez funkcjonariuszy CBA w maju 2017 roku. Kobieta trafiła do aresztu.

 

(PAP)