Szok! Zupełna rezygnacja z alkoholu kluczem do dobrego samopoczucia. Dotyczy to zwłaszcza jednej płci

Szok! Zupełna rezygnacja z alkoholu kluczem do dobrego samopoczucia. Dotyczy to zwłaszcza jednej płci
Pexels/Creative Vix

Naukowcy z University of Hong Kong wielu osobom popsują humor wnioskami ze swoich badań. Okazuje się, że zupełne wyrzeczenie się procentów skutkuje ogromną poprawą zdrowia psychicznego, a więc i jakości życia. Dotyczy to w większej mierze kobiet niż mężczyzn.

 

„Coraz więcej dowodów nakazuje zachować ostrożność przy zalecaniu umiarkowanego picia jako części zdrowej diety” - stwierdził dr Michael Ni. Badacze przyjrzeli się ponad 10 tysiącom osób przez okres 5 lat. Średnia ich wieku wynosiła 49 lat; trochę ponad połowę z badanych stanowiły kobiety. Część uczestników badania piła umiarkowanie (dla kobiet to 7 "drinków" na tydzień, dla mężczyzn - dwa razy tyle), część wcale. 

 

Wyniki porównano z wnioskami płynącymi z podobnego badania wykonanego w Stanach Zjednoczonych na większej próbie populacji (ponad 31 tysięcy osób). Okazało się, że abstynenci cieszyli się o wiele lepszym zdrowiem psychicznym od pijących. Ci, którzy nie pili nigdy, przodowali pod względem dobrostanu psychicznego. Jednak również rezygnacja z alkoholu na dowolnym etapie życia przynosi obiecujące efekty.

 

Wszytko to dotyczy w większym stopniu kobiet niż mężczyzn - samopoczucie tych pierwszych rozkwita wręcz pod wpływem niebycia pod wpływem.

 

Naukowcy wzięli pod uwagę cały "szum", czyli dane które mogłyby zakłócać jednoznaczność i szerokie odniesienie wyników: status społeczny, wskaźnik masy ciała badanych czy ich stosunek do nikotyny nie miały wpływu na rezultat badania. Niepicie po prostu każdemu "robi dobrze".

 

„Przewiduje się, że spożycie alkoholu na świecie będzie rosło, jeśli nie zostaną wprowadzone skuteczne strategie, aby temu zapobiec” - bije więc na alarm dr Ni. I dodaje: "To rezygnacja z picia [a nie umiarkowane picie, jak sądzono do niedawna] może wiązać się z pozytywnymi zmianami w psychicznym samopoczuciu, dzięki którym można zbliżyć się do stanu doświadczanego przez nigdy niepijące osoby."

 

Źródło: Naukawpolsce.pap.pl