Zełenski i Sługa Narodu z pełnią władzy. Partia z większością parlamentarną

Zełenski i Sługa Narodu z pełnią władzy. Partia z większością parlamentarną
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Najnowsze, wstępne wyniki wyborów wskazują, że partia Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko, która zajmowała dotychczas czwarte miejsce, wzmocniła swoją pozycję i wysunęła się na miejsce trzecie.

 

Zgodnie z danymi na stronie internetowej CKW na Sługę Narodu zagłosowało w niedzielę 43,13 proc. wyborców. Na drugim miejscu znajduje się prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie z wynikiem 13,05 proc.

 

Batkiwszczynę poparło 8,19 proc., Europejską Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki – 8,14 proc., zaś Hołos (Głos) muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 5,86 procent. Pozostałe partie, które uczestniczyły w wyborach, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

 

W nowym parlamencie Ukrainy, w którym powinno był 450 deputowanych, zasiądzie ich jedynie 424, gdyż wyborów nie przeprowadzono na zajętym przez Rosję Krymie oraz w Donbasie, gdzie trwa wojna z prorosyjskimi separatystami.

 

Ukraińcy wybierali w wyborach 225 posłów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). W tych ostatnich 129 mandatów zdobyła partia prezydencka. Oznacza to, że ugrupowanie Sługa Narodu będzie miało w Radzie Najwyższej 253 mandaty, co pozwoli rządzić mu samodzielnie.

 

(PAP)