Rasistowska olimpiada na Węgrzech? Ma być finansowana z budżetu państwa

Rasistowska olimpiada na Węgrzech? Ma być finansowana z budżetu państwa
Pexels/134213
Szef Naszej Ojczyzny Eloed Novak oraz szef MIEP Tibor Nagy oświadczyli na konferencji prasowej w Budapeszcie, że podczas gdy poprzedni gospodarz Olimpiady Machabejskiej, Niemcy, zorganizował „olimpiadę europejskiego żydostwa” za równowartość 1,4 mln ft (ok. 5 mln euro), to w Budapeszcie przeznaczono na to 30 mld ft (ok. 92 mln euro).

Novak oświadczył, że skoro Żydzi mają pieniądze, żeby kupować Węgry, to nie powinni finansować własnej „wykluczającej i rasistowskiej imprezy” z pieniędzy węgierskich podatników.

Nagy oznajmił zaś, że Olimpiada Machabejska nie jest wydarzeniem sportowym, tylko „trwającym ponad tydzień szaleństwem, gdzie jest otwarta zgoda na występy dewiantów i zboczeńców oraz zaprzeczanie europejskim wartościom chrześcijańskim”.

Obaj politycy wezwali też rząd do przedstawienia rozliczenia z Olimpiady, która jest w ich opinii „wylęgarnią korupcji”.

Węgierscy przywódcy z zadowoleniem przyjęli przybycie na Węgry żydowskich sportowców na Olimpiadę Machabejską. Premier Viktor Orban wyraził radość z faktu, że Węgry goszczą zawodników Olimpiady, i podkreślił, że jego rząd zapewnia żydowskiej społeczności w kraju ochronę i znaczące wsparcie, by mogła zachować swą tożsamość i przeżywać swój renesans. Otwierając oficjalnie we wtorek Olimpiadę prezydent Janos Ader podkreślił natomiast, że władze Węgier są dumne z zawodników, którzy startują w Olimpiadzie w barwach Węgier.

W Olimpiadzie Machabejskiej, która jest międzynarodowymi igrzyskami żydowskimi, weźmie udział 3 tys. osób z 42 krajów, w tym 2300 sportowców. Zmierzą się oni w 24 dyscyplinach. Tegoroczna liczba uczestników jest rekordowa w historii tej imprezy. Olimpiada potrwa do 7 sierpnia.
 
PAP