Europa będzie ograniczać transport lotniczy? Chodzi o ochronę klimatu

Europa będzie ograniczać transport lotniczy? Chodzi o ochronę klimatu
Pixabay/JESHOOTS-com

Niektórzy z polityków Francji i Niemiec żądają nawet likwidacji połączeń lotniczych na krótkich trasach, zwłaszcza krajowych. Internauci szydzą z tego pomysłu i mówią o neokomunistycznych porządkach w Europie. Jednak naukowcy nie pozostawiają tutaj wątpliwości: transport lotniczy musi zostać radykalnie ograniczony, jeżeli nie chcemy się na naszej planecie usmażyć żywcem.

 

Specjalny raport przygotowany przez Komisję Europejską nie pozostawia suchej nitki na przewoźnikach lotniczych - Ryanair zatruwa powietrze niczym wielka elektrownia! Irlandzkie linie lotnicze znalazły się w 1. dziesiątce głównych producentów CO2 na naszym kontynencie. Gorsze dla środowiska są tylko elektrownie, z naszą bełchatowską na czele!

 

 

 Fot.Vadim Povkh and Joao.pimentel.ferreira/CC

 

- Lotnictwo jest największym niepowodzeniem klimatycznym w Europie. Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić w odpowiedzi, jest umieszczenie wszystkich naszych nadziei w systemie kompensacyjnym, który daje liniom lotniczym licencję na nieograniczony wzrost – powiedział Andrew Murphy, ekspert ds. lotnictwa w T&E.

 

Z linii Ryanair rocznie korzysta aż 130 milionów ludzi! Emisja CO2 ze strony irlandzkiego przewoźnika wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat aż o 50%. W 2018 roku było to 9,9 megaton.

 

Oczywiście nie ma sensu z firmy Michaela O'Leary'ego robić kozła ofiarnego. Problem dla środowiska stanowi cały ten przemysł. Od 2014 r. emisja wzrosła w nim o ponad jedną czwartą. Najwięcej pod tym względem na sumieniu w Europie mają - poza Ryanairem - EasyJet, Lufthansa, Norwegian i British Airways.

 


fot.PixabayJanClaus 

 

Można się domyślać, że przewoźnicy będą walczyć z ewentualnymi unijnymi regulacjami jak lwy. Irlandzka Biedronka wśród linii lotniczych zarabia rocznie ponad miliard euro!

 

Transport jako taki jest winny emisji 25% gazów cieplarnianych. Samoloty, chociaż przewożą relatywnie mało pasażerów, są w tej ćwiartce odpowiedzialne za aż 12% zanieczyszczeń!

 

W Polsce ten temat podjęli niedawno profesor fizyki Szymon Malinowski z PAN oraz socjolog i działacz lewicy doktor habilitowany Maciej Gdula. Ten pierwszy w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" stwierdził, że nasz kraj powinien w ogóle zrezygnować z lotów; drugi zaproponował wprowadzenie limitów na podróże samolotem - na przykład do 15 tysięcy kilometrów rocznie.

 

Źródło: Newsweek.pl, Spidersweb.pl