Węgry znów w kontrze do reszty świata. Chcą nawiązać stosunki dyplomatyczne z Syrią

Węgry znów w kontrze do reszty świata. Chcą nawiązać stosunki dyplomatyczne z Syrią
'MMC'/Syrian Civil Defence in the Governorate od Idlib/Reuters

Od przyszłego roku „dyplomata odpowiedzialny za Syrię będzie się co jakiś czas udawał na miejsce, by nadzorować pomoc humanitarną i kierować sprawami konsularnymi” – powiedział agencji AFP szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Według węgierskiego MSZ decyzja ta jest zgodna z „praktykami innych państw Unii Europejskiej” w Syrii.

Jedynym państwem Unii Europejskiej prowadzącym misję dyplomatyczną w Syrii jest obecnie Republika Czeska. Swoją ambasadę nadal ma tam Rumunia, choć ambasador urzęduje w Bejrucie w Libanie. Swojego chargé d’affaires utrzymała także Bułgaria.

Węgry udzielają pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, w tym w Syrii, a na ich terytorium studiuje obecnie – według władz węgierskich – „znaczna liczba” młodych osób z Syrii.


fot.PAP/EPA/Szilard Koszticsak

 

Zbliżone do rządu źródło powiedziało agencji AFP, że Budapeszt zamierza przekonywać prezydenta Syrii do zwiększenia pomocy udzielanej chrześcijanom. Węgry chciałyby również „uzyskać przewagę jednej długości” nad innymi krajami UE mogącymi w najbliższej przyszłości odnowić więzy z Syrią, jeśli chodzi o nowe możliwości gospodarcze.

„Wiele osób w Fidesz (węgierskiej partii rządzącej) i rządzie uważa, że powrót Baszara el-Asada do gry jest tylko kwestią czasu” – powiedziało wspomniane źródło. 

 
PAP