Prezydent Duda spotka się w poniedziałek w Nowym Jorku z prezydentem Trumpem

Prezydent Duda spotka się w poniedziałek w Nowym Jorku z prezydentem Trumpem
foto: PAP/EPA

Dokument ma określić m.in. kolejną lokalizację wojsk USA w Polsce.

 

Polska para prezydencka przyleciała do Nowego Jorku w sobotę przed północą lokalnego czasu. W niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Polonią w New Britain w stanie Connecticut.

 

Głównym celem wizyty jest udział polskiego przywódcy w 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W poniedziałek, w przeddzień swego wystąpienia w czasie debaty generalnej, Duda spotka się z Trumpem. Do spotkania dojdzie po godz. 14. lokalnego czasu (po godz. 20 w Polsce).

 

Prezydenci Polski i USA mają podpisać deklarację, która będzie wypełnieniem poprzedniego wspólnego oświadczenia wydanego w czerwcu i wskaże m.in. kolejną lokalizację amerykańskich wojsk w Polsce. Dokument, który konkretyzuje zapisy deklaracji z 12 czerwca, wydanej z okazji ówczesnej wizyty Dudy w USA, miał zostać podpisany na początku września. Nie doszło do tego z powodu odwołania wizyty Trumpa w Polsce.

 

Czerwcowa deklaracja potwierdziła trwałą obecność ok. 4,5 tys. żołnierzy USA w Polsce, zapowiedziano w niej zwiększenie ich liczebności o tysiąc kolejnych. Nowa deklaracja ma wskazać kolejne miejsce, gdzie będzie ulokowana amerykańska baza.

 

"Deklaracja, która jest na to spotkanie przygotowana, mówi o konkretnych miejscach stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, ale także, co bardzo ważne, potwierdza, że w Polsce będzie zainstalowane amerykańskie dowództwo dywizyjne z konkretnym miejscem stacjonowania" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył w przeddzień spotkania prezydentów, że "to będzie deklaracja, która wypełni treścią dokument z 12 czerwca. Przewiduje też konkretne lokalizacje dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych USA, które na co dzień będą ćwiczyły i współpracowały z wojskami polskimi".

 

"Oficjalnie zatwierdzenie lokalizacji będzie ważnym krokiem w zwiększaniu obecności wojskowej USA w Polsce" – powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Zanim dojdzie do spotkania z prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu prezydent Duda zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

 

Kolejnym punktem w poniedziałkowym jest bilateralne spotkanie Dudy z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

 

Następnie prezydent otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ - polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia - przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to "polski pokój". Jak mówił Szczerski, jedno z pomieszczeń tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażone w meble według polskiego projektu.

 

Następnie prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem prezydenta Trumpa. Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Duda spotka się też z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkanie prezydenta RP z przedstawicielami mediów

 

PAP